حاجی میرزایی: هدف آموزش وپرورش هدایت خیرین برای حل مسائل در مناطق است

به گزارش وبلاگ داریوش، تهران (پانا) - وزیر آموزش وپرورش در گردهمایی مشترک رئیس، معاونان و مدیران سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با تأکید بر اینکه وظیفه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور تأمین دسترسی عادلانه و باکیفیت دانش آموزان به فضاهای آموزشی در سراسر کشور است، بیان کرد هدف آموزش وپرورش ایجاد احساس مسئولیت و مشارکت جامعه در مدرسه سازی است.

حاجی میرزایی: هدف آموزش وپرورش هدایت خیرین برای حل مسائل در مناطق است

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محسن حاجی میرزایی در گردهمایی مشترک رئیس، معاونان و مدیران سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور که در ساختمان شهیدرجایی برگزار گشت، اظهار کرد: اگر به موضوعات پیش روی هر سازمان نظم دهیم، مطمئناً بازده و کارایی آن سازمان افزایش می یابد. در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور تحرک و پویایی خوبی وجود دارد و همکاران ما در سازمان و در سطح کشور بسیار سخت کوش، پرتلاش و مسئولیت پذیر هستند.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه به طورقطع هر سازمانی در پی خوب کار کردن و تشویق و تحسین قرار دریافت است، شرح داد: اگر شاخص معتبری در مورد عملکرد خوب یک سازمان ارائه دهیم، باید به میزان درست بودن کارهای انجام شده در سازمان اشاره کنیم. در فرهنگ مدیریتی و دینی ما انجام کار به تنهایی اهمیتی ندارد بلکه درست بودن انجام کار بسیار با اهمیت است و باید قبل از گزارش دهی در مورد کمیت کار در یک سازمان به مسئله درست بودن یا نادرست بودن انجام آن کار در سازمان بی اندیشیم تا مطمئن شویم کار بی فایده انجام نمی دهیم.

وزیر آموزش وپرورش یکی از راه های اطمینان از انجام درست کار در یک سازمان را مطابقت کار انجام شده با مأموریت آن سازمان دانست و گفت: هر سازمان و تشکیلاتی دارای مأموریت و فلسفه وجودی است که به واسطه آن ها ایجاد شده است. با این تعریف سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور برای تأمین دسترسی عادلانه و باکیفیت دانش آموزان به فضاهای آموزشی در سراسر کشور تاسیس شده است؛ بنابراین باید اقدامات و فعالیت های این سازمان در راستای تامین این هدف در کشور باشد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: دومین معیار سنجش کار و فعالیت درست سازمان این است که فعالیت های سازمان در چارچوب چشم اندازها باشد یعنی باید سازمان فعالیت ها و کارهایی را که بتواند چشم انداز مجموعه را تحقق بخشد، انجام دهد و به طور مشخص هدف را مشخص کرده و برای رسیدن به هدف برنامه ریزی کند نه اینکه کار را انجام دهد و هرجا کار تمام شد آن نقطه را به عنوان نقطه هدف مشخص کند.

وی فهم مدیران در تفکیک مدیریت کردن و مدیریت شدن در سازمان را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: مدیریت کردن یعنی دخالت، تغییر جهت و اصلاح در امور جاری سازمان و برنامه ریزی برای انجام درست فعالیت ها و کارهایی که در سازمان به آن می پردازیم در حالی که مدیریت شدن زمانی اتفاق می افتد که مدیر تنها به عنوان ناظر در سازمان ظاهر می شود و تغییر و اصلاح برای مدیر اهمیتی ندارد.

حاجی میرزایی گفت: حضور هر مدیر باید معنادار باشد و بتواند تشخیص دهد که در دوران مدیریتی خود تا چه اندازه توانسته ماموریت سازمان را پیش ببرد تا چه حد در حل مسائل سازمان موثر افتاده است و اثر وجودی شخص در هر دوره از مدیریتش چقدر بوده است.

وزیر آموزش وپرورش ادامه داد: سومین نکته در میزان تشخیص انجام درست یا نادرست فعالیت ها و کارهای یک سازمان، تطابق کار انجام شده با ارزش های درونی آن سازمان است. هر سازمان یا مجموعه باید چارچوب های مشخص و قابل تعریفی داشته باشد که به راحتی تغییر نکند و فعالیت های سازمان در قالب آن چارچوب انجام پذیرید تا با هیجانات و جریانات بیرونی به راحتی منحرف نشود.

وی گفت: اگر بخواهیم بر اساس این تعاریف برای سازمان نوسازی برنامه ریزی کنیم، باید چارچوب و ماموریت سازمان را مشخص کنیم و سپس بگوییم؛ استراتژی سازمان برای حرکت در راستا ماموریت سازمان چیست و اولویت ها و توزیع اعتبارات براساس اهداف سازمان مشخص شود. باید نقشه ملی برای کل کشور داشته باشیم که نشان دهد تا چه میزان می خواهیم در نقاط مختلف کشور اثر بگذاریم و این اثرگذاری و انتخاب راستا تا چه حد دسترسی عادلانه را به فضای آموزشی برای دانش آموزان سراسر کشور فراهم می کند.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه قطعاً باید تمام دانش آموزان از آموزش های لازم بهره ببرند، شرح داد: باید استراتژی های سازمان نوسازی را به سمتی هدایت کنیم که بتوانیم کار درست را با اولویت های روشن به پایان برسانیم. همچنین، با اندیشه عمیق و ساختارمند و به کارگیری تمام خلاقیت ها، انحراف ها و نیازهای سازمان را مشخص کنیم.

وی گفت: باید اولویت های هر استان، شهرستان، بخش و روستا را پیدا کنیم و سپس خیرین را برای حل مسائل مربوطه و امور خیریه با توجه به اولویت و نیاز مناطق هدایت کنیم و بر اساس نیازهای مشخص شده به خیرین الگو دهیم و مشارکت آن ها را به نحو مناسب و سنجیده به مدارس هدایت کنیم.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه مشارکت در نوسازی مدارس یک نیاز حیاتی است، گفت: فرهنگ جامعه و پتانسیل مردم درزمینه مشارکت بسیار عالی است و می توانیم ظرفیت های مهمی را در این زمینه ایجاد کرده و به دستاوردهای خوبی برسیم.

حاجی میرزایی اجرای طرح آجر به آجر را یکی از نمونه مشارکت های اساسی جامعه در مدرسه سازی دانست و گفت: هدف از طرح آجر به آجر مشارکت مردمی در ساخت مدرسه و احساس مسئولیت عموم جامعه نسبت به مدرسه سازی است که این هدف بسیار مهمی است.

وی گفت: در حال حاضر یکی از استراتژی هایی که می توان برای سازمان مشخص کرد، مولدسازی دارایی ها و ظرفیت های آموزش وپرورش است و این موضوع باهمت مدیران و کارکنان سازمان نوسازی مدارس قابل حل خواهد بود.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه به همراه سایر وزارتخانه ها اجزای یک کل هستیم، گفت: انجام کار درست مشروط بر این است که در داخل وزارتخانه با استان ها و در خارج از وزارتخانه و با وزارتخانه های دیگر به حداکثر هماهنگی و همکاری در انجام کار برسیم.

وی در پایان از زحمات تمام کارکنان نوسازی مدارس در استان های سراسر کشور قدردانی و شرح داد: مسئولیت پذیری، امانت داری، سخت کوشی، تحرک و پویایی و دلسوزی در سازمان نوسازی مدارس کشور وجود دارد و تبدیل به یک نقطه درخشان در مدرسه سازی ایران شده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "حاجی میرزایی: هدف آموزش وپرورش هدایت خیرین برای حل مسائل در مناطق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی میرزایی: هدف آموزش وپرورش هدایت خیرین برای حل مسائل در مناطق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید