جدول عملکرد و بازده صنایع بورس تهران ، سود 300 درصدی تنها در 92روز ، از پرمعامله ترین تا نقدشونده ترین صنایع

به گزارش وبلاگ داریوش، بورس تهران در ادامه فرایند صعودی خود روز یکشنبه نیز شاهد رشد 2/ 2 درصد شاخص کل بود و به ارتفاع بی سابقه دو میلیون و 78 هزار واحد رسید. با این کارنامه میزان رشد نماگر اصلی سهام در 92 روز سپری شده سال 99 از 300 درصد فراتر رفت.

جدول عملکرد و بازده صنایع بورس تهران ، سود 300 درصدی تنها در 92روز ، از پرمعامله ترین تا نقدشونده ترین صنایع

به گزارش وبلاگ داریوش به نقل از دنیای اقتصاد،بورس تهران در ادامه فرایند صعودی خود روز یکشنبه نیز شاهد رشد 2/ 2 درصد شاخص کل بود و به ارتفاع بی سابقه دو میلیون و 78 هزار واحد رسید. با این کارنامه میزان رشد نماگر اصلی سهام در 92 روز سپری شده سال 99 از 300 درصد فراتر رفت. ضمن آنکه مجموع ارزش بازار سهام از 9000هزار میلیارد تومان عبور کرد. در این میان صنایع کوچک و عموما تک سهم بیشترین بازده را نصیب سهامداران خود کرده و در عین حال از نسبت گردش نقدینگی بالاتری نیز برخوردار بودند.

با صعود 2/ 2 درصدی شاخص کل بورس تهران در نخستین روز کاری این هفته، بازده این نماگر از ابتدای سال 99 تا به امروز از 300 درصد فراتر رفت.

محاسبات نشان می دهد سال جاری سهامداران به طور میانگین روزی 5/ 1 درصد (نرخ بهره مرکب) سود به خانه برده اند که پیش تر نظیری برای آن یافت نمی شد. ضمن آنکه روز یکشنبه مجموع ارزش بازار بورس و فرابورس از 9000هزار میلیارد تومان فراتر رفت. در این مدت، اما این گروه های تک سهم بودند که بیشترین سود را از آن سهامداران خود کردند.

ارزش بازار سهام؛ 9000 هزار میلیارد تومان

نتیجه رشد پرشتاب قیمت سهام در سال 99، عبور ارزش کل بازار سهام (بورس و فرابورس) از 9000 هزار میلیارد تومان معادل 427 میلیارد دلار (با احتساب ارزش 21500 تومانی دلار در روز یکشنبه) بود. رقمی که 5/ 3 برابر میزان نقدینگی کل کشور است. این مهم در حالی رقم خورد که از ابتدای سال جاری شاهد رشد 34 درصدی ارزش دلار در بازار آزاد بودیم.

در این میان 150 میلیارد دلار از ارزش بازار سهام به سبب رشد نرخ دلار سوخت شد و در صورت ثبات ارزش ریال در برابر دلار، در حال حاضر مجموع ارزش بازار سهام به 574 میلیارد دلار نیز می رسید. در میان شرکت ها نیز شستا در حالی که کمتر از 100 روز است که وارد گردونه معاملات سهام شده توانسته در توقف نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، عنوان بزرگ ترین بنگاه بورس را به خود اختصاص دهد.

پربازده ترین صنایع ثلث 99

بررسی عملکرد صنایع 38 گانه بورس از ابتدای سال جاری تا به امروز حکایت از رشد دسته جمعی گروه ها در 92 روز کاری گذشته دارد. در این میان گروه محصولات چرمی با رشد 811 درصدی در صدر دیگر صنایع بازار جای گرفت. وملی تک سهم این گروه است و در اغلب روزهای کاری با مازاد تقاضا در صف خرید قرار گرفته است.

دیگر گروه پربازده بورس تهران در سال جاری نیز از تک نماد تشکیل شده است. از این رو گروه وسایل ارتباطی با تک سهم لپارس روزهای سپری شده از سال 99 را با رشد 794 درصدی پشت سر گذاشته است. نکته قابل توجه قرار دریافت گروه خودرو در رده سوم صنایع پربازده ثلث ابتدایی سال 99 است. گروهی که غول های خودروسازی را در خود جای داده است و با وجود زیان ده بودن این بنگاه های اقتصادی، اما در مرکز توجه بورس بازان واقع شده است و توانسته از ابتدای سال 99 تا به امروز با رشد 632 درصدی میانگین سهام زیرمجموعه خود همراه شود.

در میان شرکت های کامودیتی محور بورس تهران که حدود 61 درصد از مجموع ارزش بازار را نیز در اختیار دارند، بیشترین میزان بازده با رشد 567 درصدی از آن گروه چندرشته ای صنعتی با موضوع شستا شده است. پالایشی ها نیز در این بازه زمانی شاهد رشد 526 درصدی بوده اند. سه گروه فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و کانه های فلزی نیز به ترتیب رشدی معادل 303، 263 و 247 درصد را به ثبت رسانده اند. در مقابل، اما گروه محصولات کاغذی، کاشی و سرامیک و منسوجات کم بازده ترین گروه های ثلث اول 99 بوده اند.

پرمعامله ترین صنایع

گروه های بزرگ بورس تهران همانطور که انتظار می رود بیشترین ارزش دادوستد سهام از ابتدای سال 99 را در اختیار دارند. در این میان گروه فلزات اساسی شاهد جابه جایی 106 هزار و 251 میلیارد تومان نقدینگی در سهام زیرمجموعه خود بوده است. بانک ها نیز در این بازه زمانی با ارزش معاملاتی بالغ بر 105 هزار و 500 میلیارد تومان روبه رو شدند. گروه فرآورده های نفتی، خودرو و ساخت قطعات و محصولات شیمیایی دیگر گروه پرمعامله بورس تهران در 92 روز معاملاتی اخیر بوده است.

نقدشونده ترین صنایع

با توجه به ارزش بازاری متفاوت صنایع بورسی، شاید بجا باشد ارزش دادوستدها بر مبنای ارزش بازار مورد مقایسه قرار گیرد، مقایسه ای که اطلاعات متفاوتی را حاصل می کند. در این خصوص نسبت گردش نقدینگی یا گردش معاملات (turnover ratio) را می توان از تقسیم جمع ارزش کل معاملات بر متوسط ارزش کل بازار آن در یک دوره زمانی خاص محاسبه کرد. تفسیر نسبت گردش نقدینگی از این قرار است که اگر این رقم 100درصد باشد، یعنی در بازه مشخص مورد بررسی، تمامی سهام معامله شده در بازار حداقل یک بار دست به دست شده اند.

بررسی ها نشان می دهد گروه سایر معادن با تک سهم کماسه از نسبت گردش نقدینگی 140 درصد برخوردار است. به عبارتی کل سهام این شرکت بیش از 4/ 1 بار به طور کامل دست به دست شده است. گروه محصولات کاغذی دیگر گروهی است که با گردش نقدینگی 4/ 133 درصد رتبه دوم نقدشونده ترین سهام در سال جاری را یدک می کشد. در انتهای این جدول، اما گروه مخابرات با دو سهم اخابر و همراه از نسبت نقدینگی 1/ 4 درصد برخوردار است.

پرتوجه ترین صنایع

بازیگران خرد از ابتدای سال 99 تا پایان معاملات 16 مردادماه، در مجموع خالص خریدی معادل 95 هزار و 461 میلیارد تومان رقم زدند. در این میان گروه فرآورده های نفتی با جابه جایی 20 هزار و 180 میلیارد تومان، در صدر لیست خرید سهامداران حقیقی ایستاد. پس از آن بیشترین خالص خرید حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی به میزان 14 هزار و 957 میلیارد تومان رقم خورد. گروه چند رشته ای صنعتی دیگر صنعتی بود که با خالص خرید 10 هزار و 358 میلیارد تومانی حقیقی ها در کانون توجه بورس بازان قرار داشت.

در این میان 7 گروه نیز با خالص فروش حقیقی ها روبرو شدند. در این میان بیشترین خروج پول حقیقی از گروه ماشین آلات به میزان 128 میلیارد تومان رقم خورد و پس از آن نیز شاهد جابه جایی حدود 68 میلیارد تومانی در جهت حقیقی به حقوقی در گروه کانی های غیرفلزی بودیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "جدول عملکرد و بازده صنایع بورس تهران ، سود 300 درصدی تنها در 92روز ، از پرمعامله ترین تا نقدشونده ترین صنایع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدول عملکرد و بازده صنایع بورس تهران ، سود 300 درصدی تنها در 92روز ، از پرمعامله ترین تا نقدشونده ترین صنایع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید