تلالو نور در دیدنی های شاهچراغ شیراز

به گزارش وبلاگ داریوش، جاذبه های مذهبی ایران همواره جز پربازدیدترین اماکن هستن. علتش هم اینه که علاوه بر مسلمون های سراسر جهان، افراد غیر مسلمون زیادی هم برای تماشا این اماکن به کشورمون سفر می کنن. هیچکس نمی تونه انکار کنه که علت جذب افراد غیر مسلمون، جذبه مساجد و اماکن مذهبی ماست. عظمت معنوی که حتی بی احساس ترین انسان رو در برابر خودش تسلیم می کنه و وقتی وارد صحن میشه احساس می کنه که چیزی درون قلبش داره از جا کنده میشه. بغض گلوی آدم رو می گیره و شاید حتی از خودش بپرسه چرا؟ اما نمی تونه جوابی براش پیدا کنه و تنها چاره مشکلش، اشکه. حالا با خودتون فکر کنین چی میشه وقتی که این بناهای باشکوه با معماری و زیبایی بصری بی نظیری همراه میشن که هر زاویه و هر نقطه بنا، عظمتشون رو بازتاب میده. طوری که لحظه ای نمیشه از گنبد و بارگاه چشم برداشت. شاید همه این توصیف ها شما رو هم به یاد زیبایی های شاهچراغ شیراز می میزان. مقاله تماشای های شاهچراغ شیراز هر چه بیشتر شما رو با دسترسی به شاهچراغ شیراز آشنا می کنه.

تلالو نور در دیدنی های شاهچراغ شیراز

مناجات در آینه

شاید دیدنی های شاهچراغ شیراز در نگاه اول و از بیرون، از نظر ظاهری، مسجدی عادی به نظر برسه اما بهتره تا وقتی که داخل نشدین، قضاوت نکنین. سقف گنبد با میلیون ها آینه و شیشه پوشونده شده و هر کدوم از این آینه ها رنگ سبز فضا رو به سمتی بازتاب میدن. انبوهی از نورهای پایکوبیان که زمزمه های عاشقان دست به ضریح رو با خودشون به عرش می برن و به جاش نور سبزرنگ امید رو به قلب های اونا بر میگردونن.

معجزه ای به روشنایی چراغ

کسی نمی دونه که چون نور در سرتاسر این گنبد به پایکوبی درمیاد، نام شاهچراغ رو در زمان دسترسی به شاهچراغ شیراز براش انتخاب کردن یا اینکه این فضا به احترام نام شاهچراغ، پر از شیشه و آینه ساخته شده تا همواره تجلی نامش در اون پیدا باشه. اما روایتی درباره نام شاهچراغ وجود داره که دهان به دهان می چرخه. گفته میشه که در زمان امیر عضدالدوله دیلمی، پیرزنی در نزدیکی مکان فعلی بارگاه زندگی می نموده که هر شب آدینه از همون سمت، روشنایی چراغی رو مشاهده می نموده. بعد از مدتی با خودش فکر کرد که شاید اینجا بارگاه شخص مقدسی باشه و این نشونه ایه برای پیدا کردنش. به بارگاه شاه میره و قضیه رو اطلاع میده. شاه هم تصمیم می گیره که شب آدینه بعدی شخصا به منزل پیرزن بره و صحت قضیه رو آنالیز کنه. نیمه های شب وقتی که شاه خواب بوده، پیرزن نور رو درخشان تر از همواره مشاهده می کنه و از خوشحالی و هیجان سه بار پشت سر هم فریاد می زنه: شاهچراغ و به این صورت بعد از ساخت بارگاه، نام شاهچراغ روی زیبایی های شاهچراغ شیراز می مونه.

منبع: همگردی

به "تلالو نور در دیدنی های شاهچراغ شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلالو نور در دیدنی های شاهچراغ شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید