بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، دولت به درخواست وزارت کار و تأمین اجتماعی، 5 هزار میلیارد تومان برای حمایت از بیکارانی که شغل خود را به واسطه کرونا از دست داده اند در نظر گرفته اما بررسی ها نشان می دهد این اعتبار فقط برای پرداخت مستمری به مشمولان قانون کار اختصاص دارد و مستمری مابقی بیکارشدگان در قالب یارانه یا تسهیلات ارزان پرداخت می شود

بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، بیکاری، یکی از تبعات اقتصادی شیوع کروناست که به واسطه اعمال محدودیت های ترددی و تعطیلی کسب وکارها، دامن گیر بخش قابل توجهی از نیروی کار کشور می شود. در این شرایط کارگران مشمول قانون کار می توانند متناسب با دوره واریز حق بیمه، درخواست خود را برای دریافت مستمری بیکاری ثبت کنند؛ اما در شرایط شیوع کرونا، برای آن دسته از کسانی که شرایط متفاوتی با کارگران مشمول قانون کار دارند و تحت پوشش بیمه بیکاری نیستند نیز تمهیداتی اندیشیده شده تا به نوعی جبران از دست رفتن درآمد آنها در دوره شیوع کرونا بشود.

  • نحوه پرداخت مستمری بیکاری

دولت برای حمایت از معیشت کسانی که بالاجبار در دوره شیوع کرونا کار خود را از دست داده اند، 5 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که با تزریق به صندوق بیکاری، صرف حمایت از کسانی خواهد شد که با تعطیلی مشاغل در اپیدمی کرونا از ادامه کار بازمانده اند. در شرایط عادی، چنانچه کسی شغل خود را از دست بدهد و مانند مشمولان قانون کار، 3 درصد حق بیمه بیکاری را پرداخته باشد، می تواند ضمن درخواست استفاده از بیمه بیکاری در ادارات کار و پس از طی مراحل اداری، تا سقف 80 درصد حقوق ماهانه خود را به عنوان مستمری در دوره بیکاری دریافت کنند. این مبلغ از صندوق بیکاری بیمه تأمین اجتماعی و در ازای 3 درصد حق بیمه ای که به نام کارگر در دوره اشتغال پرداخت شده، به حساب کارگران واریز می شود؛ اما کسانی که در دوره کرونا بیکار شده اند و از بیمه بیکاری محروم بوده اند، شرایط متفاوتی دارند و باید به دنبال استفاده از نوع تازه ای مستمری بیکاری باشند که دولت در نظر گرفته است.

طبق اعلام معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولت شیوه های مختلفی برای رفع مشکل بیکار شدگان کرونا در دستور کار دارد. حاتم شاکرمی با اشاره به وضع متفاوت بیکاران ازنظر پوشش بیمه ای گفت: مشمولان قانون کار که به واسطه کرونا بیکار شده اند، طبق روال قبل باید ظرف یک ماه از تاریخ بیکاری برای دریافت ثبت نام در ادارات کار اقدام کنند که البته برای جلوگیری از شیوع کرونا، ثبت درخواست به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه bimebikari.mcls.gov.ir دارد انجام خواهد شد. او اضافه کرد: بخشی از افراد بیمه خویش فرما هستند که مسائل آنها از طریق اعطای تسهیلات ارزان قیمت 4 درصدی انجام خواهد شد. همچنین افرادی که فاقد شغل هستند و تحت حمایت هیچ یک از نهادهای حمایتی قرار ندارند، طی 4 دوره، یارانه های اعطای دولت به مبلغ 200 تا 600 هزار تومان دریافت می کنند.

  • 5 هزار میلیارد تومان برای بیکاران جدید

چندی پیش علی ربیعی، سخنگوی دولت با اشاره به تمهیدات دولت برای حمایت از معیشت مردم در دوره شیوع کرونا، گفت: دولت برای افرادی که در مشاغل فاقد پوشش بیمه بیکاری به اجبار بیکار شده اند، 5 هزار میلیارد اختصاص داده است. البته مقامات وزارت کار می گویند در حال حاضر 260 هزار مستمری بگیر بیمه بیکاری در کشور وجود دارد و چون با شیوع کرونا این تعداد افزایش خواهند یافت از رئیس جمهور خواسته شده که مبلغی برای این افراد جدید در نظر گرفته شود؛ ازاین رو آنچه تحت عنوان بیمه بیکاری پرداخت می شود فقط به مشمولان قانون کار که 3 درصد حق بیمه بیکاری را پرداخته اند تعلق می گیرد. بر این اساس به نظر می رسد مابقی بیکار شدگان باید از طریق همان کمک های دولتی که در قابل تسهیلات ارزان قیمت یا یارانه پرداخت می شود، معیشت خود را بگذرانند.

مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 3 روز پیش به رسانه ها گفته بود: صرفاً افرادی که مشمول قوانین روابط کار میان کارگر و کارفرما باشند، مشمول بیمه بیکاری می شوند و مشاغلی مانند کارگران ساختمانی، قالیبافان و رانندگان که قوانین بیمه ای آن ها مشمول قوانین خاص است، نمی توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. البته بعدازاین اظهارنظر، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان راهداری از همکاری با وزارت کار برای پرداخت مستمری بیکاری به رانندگان اتوبوس و مینی بوس بیکار شده خبر داد که البته جزئیاتی درباره آن منتشر نشده است.

  • کرونا کار چند نفر را گرفت

هنوز آمار و اطلاعات جامعی از تعداد کسانی که به واسطه کرونا و محدودیت های مقابله با این ویروس، کار خود را از دست داده اند منتشر نشده اما آمارهای مربوط به ثبت نام بیکاران در سامانه تأمین اجتماعی نشان می دهد در استان های مختلف 100 هزار نفر از کارگران مشمول قانون کار بیکار شده اند که البته احتمال افزایش این تعداد وجود دارد.

طبق اعلام رسانه ها، معاون امور اقتصادی استانداری تهران می گوید: تا به امروز 34 هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری به سامانه تأمین اجتماعی مراجعه کرده اند. همچنین مدیرکل اداره کار استان خراسان رضوی هم از ثبت نام 21 هزار و 700 نفر در سامانه تأمین اجتماعی خبر داده که البته همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر گفته می شود در استان کرمان نیز 12 هزار نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند که این آمار در حال افزایش است تا جایی پیش بینی می شود 100 هزار شغل در این استان از کرونا آسیب دیده باشند. همچنین در کردستان 8 هزار نفر، در گلستان 640 نفر، در یزد 4 هزار نفر و در مازندران نیز 12 هزار نفر به عنوان کسانی که شغل خود در دوره کرونا از دست داده اند در سامانه تأمین اجتماعی ثبت نام کرده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید