بیانیه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد

به گزارش وبلاگ داریوش، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بیانیه ای به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد (18 آذر) تاکید نمود: باوردارم که شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد، تصمیم گیری آشکار، افزایش پاسخگویی، ارتقاء و کارآمد کردن سیاستگذاری و گسترش اعتماد عمومی است.

بیانیه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ داریوش به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، محمد شریعتمداری در این بیانیه آورده است: یکی از وعده های اصلی اینجانب در مجلس اسلامی در زمان اخد رأی نمایندگان محترم، تأکید بر موضوع شفافیت به عنوان راهبردی بی جایگزین در مسئله مبارزه با فساد بود. در این چارچوب همزمان با روز جهانی مبارزه با فساد خرسندم که بیان کنم ، طی 2 سال اخیر، در مدت تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ویژه با به کارگیری جوانان کاربلد، متخصص و متعهد اقدامات و راهبردهای متنوعی در حوزه شفافیت و مبارزه با فساد توسط همکاران اینجانب به کار گرفته شده و امروز به کارنامه ای قابل قبول و پر افتخار تبدیل شده است.

شریعتمداری می افزاید: در این چارچوب یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در ذیل موضوع شفافیت، راه اندازی و فعال کردن سامانه های شفافیت با هدف گسترش نظارت مردمی ، ارتقاء کارآمدی مدیریتی، ساختارمند کردن ارتباط و پاسخگویی به ذی نفعان و بهبود کیفی و کمی خدمات به جامعه هدف بوده است.

در بخش دیگر این بیانیه آمده است: خروچ از بنگاه داری، حضور در بورس و افزایش مشارکت سهامداران از دیگر اقدامات راهبردی بوده است که گامی مهم برای صیانت از اموال ذی حقان صندوق های بازنشستگی به شمار می رود.

به گفته وی، تنقیح قوانین، به روزآمد کردن دستورالعمل ها و آیین نامه ها از جمله پاسخ های درست و بجا به مطالبه گروه های ذیربط و ذی نفع وزراتخانه است. ساختارمند و شفاف کردن فرایند انتصابات ، الکترونیکی کردن خدمات ، زمینه سازی برای نظارت نهادهای نظارتی و مردمی ، پیگیری شفاف پرونده های حقوقی همراه با انجام دقیق تکالیف قانونی و اختصاصی از دیگر اقدامات در این حوزه است.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، می افزاید: باید متذکر شوم که امروزه عبارت شفافیت واژه ای پرتکرار در ادبیات سیاسی اجتماعی است. مردم از دولت، دولت از سایر قوا، مجلس از دولت، دولتی ها از نهادهای مدنی، نهادهای مدنی از حاکمیت و به عبارتی همه از یکدیگر خواهان شفافیت بیشتر هستند. این استفاده پربسامد در حوزه های عمومی و در بین سیاستگذاران و سیاست ورزان می تواند از آن رو مثبت تلقی گردد که کلمات، گفتمان ها، نمادها و ایده ها خود به عنوان هنجار رفتاری پذیرفته و به اعمال و رفتارهای خاصی منجر شوند.

در بخش دیگر این بیانیه تصریح شده است: باوردارم که شفافیت راهبردی برای مبارزه با فساد، تصمیم گیری آشکار، افزایش پاسخگویی، ارتقاء و کارآمد کردن سیاستگذاری و گسترش اعتماد عمومی است. این بدین معنی است که شفافیت قرار نیست به ابزاری برای عکس دریافت و پز داد تبدیل گردد بدون آنکه کارکردی برای بهبود حکمرانی، ارتقای اعتماد و امید و افزایش رفاه مردم داشته باشد.

در خاتمه این بیانیه آمده است: نکته مهم دیگر آنکه اگر در حوزه شفافیت دستاوردهای ملموسی وجود داشته باشد این امر هم محور وفاق عمومی و هم عامل پیوند دادن شهروندان، نهادها و سیاستمداران آن ها و هم راه حلی برای بسیاری از مسائل و چالش های حوزه سیاستگذاری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بیانیه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید