این جانوران عجیب الخلقه در درازگودال ماریانا زندگی می نمایند، عکس

به گزارش وبلاگ داریوش، درازگودال ماریانا ژرفترین درازگودال اقیانوس های دنیا و ژرفترین مکان پوسته کره زمین است.

این جانوران عجیب الخلقه در درازگودال ماریانا زندگی می نمایند، عکس

به گزارش خبرگزاری وبلاگ داریوش، جایی که این گودال واقع شده است کف بخش شمال غربی اقیانوس آرام است، که به طور میانه 200 کیلومتر در شرق و جنوب جزایر ماریانا در شرق فیلیپین قرار گرفته است. بیشینه ژرفای آن از سطح دریا 10994 متر است. درازگودال ماریانا یک خراش عمیق هلالی شکل در پوسته زمین است و به طور میانه حدود 2٬550 کیلومتر طول و 69 کیلومتر عرض دارد. بخشی از این دراز گودال که بیشترین ژرفای آن به حداکثرِ 10٬994 متر می رسد یک دره کوچک چاک مانندی به شکل شکاف در کف و در بخش جنوبی آن است.

فشار آب در این مکان باورنکردنی است و بیش از 1071 برابر فشار اتمسفر معمولی در سطح دریا است. ویژیگی های زندگی در این زیستگاه عالی بعضی از هیجان انگیزترین و شگفت انگیزترین حیوانات دنیا را به وجود آورده است.

هشت پا گوش دراز

هشت پای گوش دراز یا هشت پای دامبو (dumbo octopus) یک سرده از هشت پای چتری است. نام دامبو از شباهت آن ها به شخصیت کارتونی دامبو از شرکت دیزنی ساخته شده در سال 1941 سرچشمه می گیرد، زیرا دو باله برجسته گوش مانند بالای چشمهایش دارد. 13 گونه در این سرده شناخته شده است.

قلابچه ماهی

قلابچه ماهی ماهی هایی هستند از راسته قلابچه ماهی سانان که خود یک زیررده از نوبالگان است.

قلابچه ماهی به لطف موفقیت کارتون Finding Nemo یک موجود دریایی شناخته شده است. این موجود نسبتاً معروفی است که به علت نوری که از سرش بیرون زده است کاملاً متمایز است. بدنی غیرعادی و دندان های تیز دارد. طول ماده ها معمولاً به حدود 8 اینچ می رسد و طول نرها فقط به یک اینچ می رسد.

کوسه چین دار یا کوسه لبه دار

نام یکی از دو کوسه موجود از خانواده کوسه های لبه دار است. توزیع و پراکندگی این نوع کوسه بسیار وسیع است و به صورت تکه تکه در اقیانوس های آرام و اطلس یافت می شود. این گونه نادر معمولاً در قسمت های بالایی فلات های قاره ها یافت می شوند. هرچند این کوسه در عمق 1570 متری سوروگا بی در ژاپن نیز در دام افتاده ولی غالباً در عمق 50 تا 200 متری زندگی می نماید. این ماهی را معمولاً فسیل زنده می نامند. طول بدن این ماهی به 2 متر می سد و شکل آن مارماهی شکل است.

دیو کوسه

دیوکوسه یک گونه کمیاب کوسه است، که اطلاعات کمی از آن در دسترس است و در ژرفای دریا زندگی می نماید. این کوسه گاهی با نام سنگواره زنده نامیده می شود زیرا تنها بازمانده خانواده دیوکوسگان که تبار بعضی از آنان به 125 میلیون سال پیش برمی شود، است. این کوسه با پوزه ای کشیده و تخت و آرواره ای بسیار برآمده همراه با دندان های برجسته و ناخن مانند صورتی، مانند هیچ کوسه دیگری نیست. این کوسه معمولاً هنگامی که بالغ می شود به درازای 3 تا 4 متر می رسد البته می تواند به شکل قابل توجهی بزرگتر از این نیز بشود.

منبع: OCEANINFO

227227

منبع: خبرآنلاین

به "این جانوران عجیب الخلقه در درازگودال ماریانا زندگی می نمایند، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این جانوران عجیب الخلقه در درازگودال ماریانا زندگی می نمایند، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید