سال جاری بدترین سال تامین دارو بعد از دوران جنگ، چه شد تابستان سال جاری آنتی بیوتیک نایاب شد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، دارو کم و گران است، اما کمتر و گران تر هم می گردد، وقتی بودجه نباشد سهم جیب مردم برای تامین دارو بیشتر خواهد شد، آن هم برای مردمی که هنوز جیبی دارند، آن هایی که ندارند با نسخه های پیچیده نشده و هزینه های هنگفت، درمان شدن برای شان آرزو می گردد. حالا این شرایط آهسته آهسته پررنگ تر شده، البته قرار بود طرح دارویار بیاید و همه مسائل دارویی را رفع کند، اما وقتی پول نباشد، از دست دارویار هم کاری ساخته نیست.

سال جاری بدترین سال تامین دارو بعد از دوران جنگ، چه شد تابستان سال جاری آنتی بیوتیک نایاب شد؟

به گزارش خبرآنلاین، این را شرایط این روز های دارو که یک روز این قلم نیست و روز دیگر آن قلم ناموجود است گواهی می دهد، چه برسد به سال نیامده که بودجه ای برای دارو ندارد. سازمان غذا و دارو پیش بینی نموده در سال 1402 حدود 105 هزار میلیارد تومان برای دارو بودجه احتیاج است، اما دست دولت روی نسخه بودجه سر نخورد تا فقط سهمی حدود 69 هزار میلیاردی در لایحه بودجه نوشته گردد، حتی چیزی کمتر از بودجه دارویی امسال که تقریباً 73 هزار میلیارد تومان است. دکتر سید علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در واکنش به این بودجه معتقد است فقط برای شش ماه است.

او می گوید: اگر قانون بودجه احتیاج دارویی کشور را تامین نکند، دود چنین شرایطی به چشم مردم می رود.

متن کامل این تبادل نظر در ادامه آمده است:

مدتی است که مسائل تامین دارو وجود دارد، منشا آن چیست؟

سرمنشا همه مسائل دارویی که ما امسال داشتیم، سالی که شاید سخت ترین سالِ بعد از جنگ درخصوص تامین دارو برای کشور بود، مربوط به کمبود بودجه و اعتبارت است.

اما طرح دارویار که چند ماه قبل اجرایی شد برای حل همین مسائل بود؟

با اجرای طرح دارویار هزینه های شرکت های فراوری نماینده زیاد شد، طوری که آن ها برای واردات مواد اولیه دارو به نقدینگی 6 تا 7 برابری احتیاج پیدا کردند، چراکه ارز 4200 تومانی برای دارو به حدود 28 هزار تومان رسید، بنابراین فشار زیادی به فراورینمایندگان وارد شد.

اما قرار شد فراوری نمایندگان بتوانند دارو ها را گران تر بفروشند تا بخش عمده ای از هزینه های شان جبران گردد و مردم مجدد شاهد کمبود دارو نباشند، ضمن این که بیمه هم قرار شد افزایش قیمت دارو را تحت پوشش قرار دهد تا سهم جیب مردم کم گردد.

بله، اما، چون دولت بزرگ ترین مصرف نماینده دارو است و به عبارتی مشتری اصلی دارو خودش است، روی قیمت گذاری دارو به علت محدودیت منابع دستوری عمل می نماید، طوری که امسال نتوانست با بعضی از فراوری نمایندگان دارو بر سر قیمت توافق کند، از جمله آنتی بیوتیک ها، لذا در ماه های مرداد و شهریور فراوری آنتی بیوتیک در ایران کم شد و سبب شد در ماه های مهر و آبان که مصرف آنتی بیوتیک ناگهان افزایش پیدا می نماید، دچار کمبود دارو شویم.

شما گفتید منشا مسائل دارویی کمبود منابع است، برای سال آینده بودجه دارو چقدر پیش بینی شده است؟

بودجه ای که سازمان غذا و دارو، برای دارو پیش بینی نموده چیزی میان 105 الی 110 هزار میلیارد تومان است، اما چیزی که سازمان برنامه و بودجه در لایحه بودجه ارائه کرد خیلی ناچیز است، حتی کمتر از بودجه امسال است. به عبارتی 69 هزار میلیارد تومان اصلاً جوابگوی احتیاج دارویی کشور نیست و شاید حدود 60 درصد احتیاج ها را جوابگو باشد، این یعنی فقط نصف سال آینده را با این بودجه می گردد سر کرد.

به نظرتان این بودجه سبب ساز چه مسائلی می گردد؟

قاعدتاً مسائلی برای کارخانه های داروساز بوجود می آورد، اما مهم تر از همه برای پرداخت یارانه دارو به وسیله دولت مسائل زیادی ایجاد می نماید. برعکس سیستم قبل، دولت به جای این که یارانه را به شرکت های فراوری نماینده به عنوان حلقه اول تامین دارو پرداخت کند، آن را به وسیله بیمه ها به حلقه آخر زنجیره تامین که داروخانه ها هستند پرداخت می نماید، وقتی دولت پولی نداشته باشد که بخواهد پول داروخانه ها را بدهد، طبیعتاً داروخانه ها با سیستم بیمه نمی توانند همکاری نمایند.

اگر داروخانه ها با بیمه ها همکاری ننمایند قیمت دارو ها رشد فزاینده خواهد داشت، این طور نیست؟

الان مانند قبل نیست که پرداختی هزینه دارو از جیب مردم در شرایط بیمه بودن یا نبودن چندان فرقی نکند، چراکه امروز اختلاف هزینه داروی تحت پوشش بیمه و خارج از بیمه خیلی زیاد شده، این اختلاف چیزی حدود 10 برابر و حتی بیشتر است، بنابراین پرداخت این هزینه ها از توان مردم برنمی آید، نهایت این که اگر قانون بودجه احتیاج دارویی کشور را تامین نکند اصطلاحاً دود چنین شرایطی به چشم مردم می رود.

یعنی چه اتفاقی برای داروی کشور در سال آینده می گردد متصور بود؟

یعنی تبدیل به کمبود دارو می گردد و این که شاید حتی نگردد با بیمه همکاری کرد.

منظورتان همکاری داروخانه ها با بیمه ها است؟

بله، شما تصور کنید اگر به علت تامین نشدن مطالبات داروخانه ها به وسیله بیمه، این همکاری قطع گردد چه اتفاق ناخوشان رخ خواهد داد. الان نظام پرداخت طوری شده که به داروخانه ها می گویند از سرمایه خودت دارو ها را به قیمت بیمه به مردم تحویل بده بعد هر وقت بیمه پول داشت، پول شما را پرداخت می نماید، این هر وقت قبلاً دو الی چهار ماه طول می کشید و سبب فشار های زیاد مالی به داروخانه ها می گردد، اگر همین فشار ها برای سال آینده ادامه داشته باشد، اولین جایی که در بحث دارو اصطلاحاً می برند (از ادامه فعالیت خسته می شوند) همین داروخانه ها هستند؛ لذا اگر بودجه دارو در لایجه ترمیم نگردد و بیمه ها نتوانند پول داروخانه ها را پرداخت نمایند، داروخانه ها هم به علت کمبود نقدینگی نمی توانند پول شرکت های پخش را فراهم نمایند و شرکت های پخش هم دیگر پولی ندارند که به کارخانه ها بدهند، لذا فراوری دارو کاهش پیدا می نماید. از طرفی اگر داروخانه ها با بیمه همکاری ننمایند و قیمت دارو را با مردم به نرخ آزاد حساب نمایند، مردم بسیار ضرر خواهند کرد.

اما طرح دارویار قرار بود نجات دهنده شرایط دارو در کشور باشد، درحالی که به نظر می رسد مسائل زیادی ایجاد نموده است؟

به نظرم خود طرح ایرادی ندارد، اما در اجرای آن باید یکسری پیش بینی ها انجام می شد که متاسفانه نشد، پیش بینی های لازم برای توافق با فراوری نمایندگان دارو احتیاج بود که انجام نشد، یاری بانک ها به شرکت ها برای تامین نقدیگی احتیاج بود که پیش بینی آن انجام نشد، لذا عدم این پیش بینی ها اثرات خودش را در کمبود دارویی کشور در سال 1401 نشان داد، در سال 1402 اگر برای این شرایط فکری نگردد شرایط خیلی بدتر خواهد شد.

شما گفتید امسال بدترین دوران تامین دارو بعد از سال های جنگ بود، اما با شرایطی که ترسیم کردید به نظر می رسد اگر منابع و تامین آن اصلاح نگردد با شرایط بدتری از امسال روبرو می شویم.

بله، واقعا هر روز تحمل مردم هم از نظر کمبود دارو و هم از نظر قیمت دارو طاق (تمام شدن) شده است.

درحال حاضر برای کدام دارو ها با کمبود روبرو هستیم؟

امروز برای دارو های بیهوش نماینده برای بخش جراحی بیمارستان ها کمبود داریم، هنوز کمبود های سرم و آنتی بیوتیک ها به طور کامل رفع نشده است، دارو های مربوط به بیماران اعصاب و روان دچار کمبود است و درهمین ایام اسپری های تنفسی جزو مواردی هستند که با کمبود روبرو هستیم.

اما در شرایط آلودگی شدید هوای این روز ها بیماران به اسپری های تنفسی احتیاج دارند.

بله، حتی افرادی سالمی که بیمار نبودند به علت آلودگی هوا مراجعه شان به متخصصان ریه بیشتر شده است.

منبع: فرارو

به "سال جاری بدترین سال تامین دارو بعد از دوران جنگ، چه شد تابستان سال جاری آنتی بیوتیک نایاب شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری بدترین سال تامین دارو بعد از دوران جنگ، چه شد تابستان سال جاری آنتی بیوتیک نایاب شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید