اتمام فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید

به گزارش وبلاگ داریوش، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، اتمام فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید صورت پذیرفت.

اتمام فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید

قضیه چیست؟

حمید فدایی گفت: فصل چهارم کاوش آبراهه ها در ادامه فصل قبلی و در بخش شرقی دروازه نیمه تمام متمرکز و با کاوش بخش عمده ای از جهت مسدود آبراهه ها همراه بود و در نتیجه آن انتظار می رود موضوع راهنمایی و دفع آبهای سطحی در این بخش از تختگاه به خوبی انجام گردد.

فدایی با اشاره به کشف بقایایی از اسکلت های حیوانی و انسانی در این مرحله از کاوشها که منجر به ایجاد ظرفیتی جدید در مطالعات رویدادهای دوره هخامنشی شده، گفت: در این فصل شاهد بازگشایی و بازسازی تعدادی از دریچه های مسدود شده آبراهه ها بودیم که مهمترین آنها دریچه آبراهه محوطه شرقی کاخ آپادانا و حیاط شمالی کاخ هدیش بود.

سرپرست گروه کاوش آبراهه های تخت جمشید نیز گفت: سال 1396 و در جریان فصل سوم کاوش، در محل دریچه A آبراهه خاوری دروازه ناتمام به تراکمی از اسکلت های انسانی و حیوانی برخورد و این موضوع باعث شد تا در آن موقع با توجه به محدودیت فضای آبراهه و کند شدن فرایند کار، عملیات به جای قسمت جنوبی، به سمت شمال آبراهه راهنمایی گردد.

علی اسدی گفت: کاوش فصل سوم در این قسمت تا فاصله 33.5 متری ادامه یافت و نهایتا با شناسایی یک اسکلت کامل انسانی به انتها رسید، اما انتها یافتن زمان مجوز کاوش، کار به فصل چهارم موکول شد.

اسدی با اشاره به فعال شدن چندین کارگاه به صوررت همزمان در فصل چهارم کاوش گفت: با توجه به تجربه فصل سوم، پیش بینی می شد که در جهت یکی از آبراهه ها به اسکلت های انسانی و جانوری برخورد کنیم و با هدف جلوگیری از کند شدن کار و از دست دادن زمان، کارگاه دیگری در فاصله 40 متری کارگاه اول ایجاد و فعال شد.

کشف چهره تراشیده انسان و 10 اسکلت انسانی و حیوانی

او با اشاره به اینکه اسکلت های جدید در محل جنوب دریچه A پیدا شد، گفت: علاوه بر این اسکلت ها در روزهای انتهای کاوش یک چهره انسانی تراشیده شده بر روز زائده صخره ای دیواره شرقی کارگاه شناسایی شد که در نوع خود جالب توجه بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر شیراز همچنین از انجام عملیات استحکام بخشی دیواره و کف کارگاه ایجاد شده بر روی دیوار تختگاه اطلاع داد و در مورد مهمترین نتایج حاصل از این کاوش، به بازگشایی بیش از 40 متر از جهت جنوب آبراهه خاوری دروازه ناتمام، شناسایی بقایای 9 اسکلت انسانی و 1 اسکلت حیوانی، شناسایی یک چهره انسانی تراشیده شده بر دیواره شرقی آبراهه خاوری دروازه ناتمام، آشکارسازی بخش بیشتری از نمای دیوار جنوبی تختگاه و یافت قطعات متعدد نقش برجسته و دیگر اجزای کاخهای آن، بازگشایی دریچه هخامنشی مسدود شده بر روی آبراهه حیاط خاوری کاخ آپادانا، بازگشایی دریچه هخامنشی مسدود شده بر روی آبراهه حیاط شمالی کاخ هدیش اشاره نمود.

منبع: همگردی

به "اتمام فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید