آگهی جالب اجاره خانه ویلایی در دوره قاجار

به گزارش وبلاگ داریوش، اجاره نشینی همواره سخت نبود؛ روزگاری هم بود که اجاره نشینی برای مستأجر به مراتب هم از خانه شخصی داشتن برایش راحت تر بود! این روایتی از اجاره نشینی است در روزگاری که مردم اعتقاد داشتند: خانه پُر از دشمن باشد، خالی نباشد.

آگهی جالب اجاره خانه ویلایی در دوره قاجار

امین رحیمی|جعفر شهری در کتاب تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم درباره اجاره نشینی روایت های مفصلی دارد از سال هایی که تهران 10 هزار خانه مسکونی داشت و یک سوم جمعیتش مستأجر بودند و در اتاق های دورتادور حیاط های بزرگ خانه های قدیمی زندگی می کردند و در هر خانه بیش از 15 نفر سکونت داشتند.

وی اجاره نشینی را خوش نشینی نامیده و در کتابش نوشته است: اصولا اجاره نشینی شر و مزاحمتی نداشت تا [مستأجر]خود را بخواهد از آن آسوده کند بلکه به مراتب هم از خانه شخصی داشتن برایش راحت تر بود. از اینکه دردسر های دیگرش هم از مخارج تعمیر و خرابی و ... و ... از دوش اش برداشته شده بود... هر کسی به هر مبلغ و اجاره، خانه یا اتاق مورد نظر خود را در هر کجای شهر که می خواست می توانست به دست آورد، بدون آنکه مانعی سر راهش باشد.

حالا چطور بود که این طور بود؟ کار، کار خود مردم بود و چنین بود: صاحبخانه ها را این عقیده بود که سرپناه به کسی دادن علاوه بر عملی انسانی، ثواب اخروی را هم همراه می دارد؛ و این اعتقاد دیگر که خانه پُر از دشمن باشد، خالی نباشد و چندان که اتاقی از خانه شان خالی شده بود به اول کسی که از آن ها طلب نموده بود رضایت می دادند، بدون آنکه سوال و جوابی در میان آورند یا مطالبه پیش اجاره یا پول پیش و مانند آنی داشته باشند.

منبع: فرادید

به "آگهی جالب اجاره خانه ویلایی در دوره قاجار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آگهی جالب اجاره خانه ویلایی در دوره قاجار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید