قیمت های نجومی در فقدان جای خواب!

به گزارش وبلاگ داریوش، گزارش های ستاد خدمات #سفر حاکی از این است که ظرفیت اقامتی بعضی شهرها از جمله شیراز، مشهد و جزایر جنوبی 100 درصد تکمیل شده و فعلا جالی خالی برای اسکان مسافران نوروزی در شهرهای بزرگ نیست، حتی در مدارس، حسینه ها و یا سالن های ورزشی. این شرایط دست مایه ای شده تا عده ای خانه های شخصی خود را با قیمت های نجومی به مسافران اجاره بدهند.

قیمت های نجومی در فقدان جای خواب!

به گزارش دنیای سفر به نقل از خبرگزاری ایسنا، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفته شهرهای بزرگ زیارتی و گردشگری با مشکل اقامت روبه رو شده اند. سعید اوحدی، معاون توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه نیز همزمان با خاتمه موج اول سفرهای نوروزی گفته که با پیک اقامت در برخی استان ها روبه رو بودیم و در برخی از شهرها و استان ها به حد اضطرار رسیدیم. در شهرهای مشهد، شیراز و یزد دَرِ مساجد و تکایا به روی مردم باز شد و مسافران در این اماکن ساکن شدند.

سیدمصطفی فاطمی دبیر ستاد خدمات سفر هم گفته که با تکمیل ظرفیت اقامتگاه های رسمی (هتل، هتل آپراتمان، مهمانپذیر و بومگردی ها)، از همان شب دوم فروردین ماه در شهرهای بوشهر، مشهد، شیراز و یزد از ظرفیت مساجد و حسینیه ها استفاده شده، زیرا سردی هوا به ویژه در شهر مشهد امکان اسکان مسافران در فضای آزاد را گرفته بود.

فاطمی همچنین در گفت و گو با ایسنا، قیمت اقامتگاه ها در برخی نقاط پرمسافر از جمله منطقه ها آزاد را عجیب و غریب می داند و می گوید: با توجه به ساختار منطقه ها آزاد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در آن منطقه ها اجازه نظارت ندارند، اما به تبع آن منطقه ها، سایر نقاط کشور نیز به افزایش قیمت تمایل دارند، در نتیجه کنترل قیمت ها به ویژه در منطقه ها آزاد، ضرورت دارد.

بررسی ها نشان می دهد در جزیره کیش که از همان روزهای نخست تعطیلات، با تکمیل ظرفیت اقامتگاه های رسمی روبرو شد، قیمت خانه های اجاره ای رشد فزاینده ای پیدا کرد؛ یک آپارتمان کوچک یک خوابه که در حالت عادی یک میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد، در تعطیلات نوروز، شبی تا سه میلیون و 600 هزار تومان اجاره داده شده و الان هم جای خالی ندارد. قیمت یک سوئیت با ظرفیت اقامت دو نفر با ضعیف ترین خدمات و امکانات بهداشتی شبی دو و نیم میلیون تومان اجاره داده شده، درحالی که قیمت همین سوئیت کوچک تا قبل از تعطیلات شبی 700 هزار تومان بود. نرخ کرایه روزانه خانه های دوطبقه ساحلی نیز فراتر از این ارقام است؛ یک شب اقامت در ویلایی دوطبقه که برای شش نفر ظرفیت دارد و تنها ویژگی آن مشرف بودن به دریا است، نزدیک به 13 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد.

البته شرایط قیمت هتل های کیش دست کمی از خانه های اجاره ای ندارد، قیمت یک اتاق دوتخته در هتل پنج ستاره این جزیره بیش از سه میلیون تومان است و نرخ یک شب سوئیت تک خواب در همان هتل به بیش از 12 میلیون تومان می رسد.

بنا به گفته مسؤولان گردشگری هزینه اقامت به ویژه در خانه های اجاره ای جزایر جنوبی و منطقه ها آزاد با توجه به ازدحام جمعیت از کنترل خارج شده است.

تحقیقا در هر شهری که با انبوه مسافر روبرو شده، همین شرایط حاکم است. پیش از آغاز تعطیلات نوروز، اجاره یک هفته ویلایی دوطبقه با استخر در رامسر تا حدود 26 میلیون تومان بود، البته این قیمت مشروط بر آن بود که از چندماه قبلِ نوروز آن ویلا به اجاره گرفته شود. برخی گزارش ها نیز حاکی از این است که نرخ کرایه روزانه برخی ویلاها با متراژ بالا و دارای استخر در شهرهای شمالی برای تعطیلات نوروز از 14 میلیون تومان فراتر رفته است.

بررسی نرخ اجاره یک شب اقامتگاه های غیررسمی در رشت که پیش بینی می شود هفته شلوغ تری به نسبت هفته اول تعطیلات نوروز داشته باشد، نشان می دهد قیمت ها سه تا چهار برابر شده است. آپارتمان چهارنفره مبله ای که در شهر رشت در روزهای عادی شبی یک میلیون تومان اجاره داده می شود برای هر شب در نوروز به چهار میلیون و 600 هزار تومان رسیده است.

محسن داوری، فرماندار مشهد که جزو شهرهای پرازدحام و شلوغی بود که تمام ظرفیت اقامتگاه های رسمی آن تکمیل شده و از اماکن اضطراری همچون مدرسه، خوابگاه، سالن وروزشی و حسینیه برای اسکان مسافران نوروزی استفاده شده، نیز مهمترین مشکل مسافران این شهر را به هزینه های اقامت مربوط دانسته و گفته که واحدهای اقامتی غیررسمی مبالغ بالاتری از مسافران و زائران درخواست می کنند.

این پیش بینی و احتمال مطرح است که با توجه به رشد سفرهای نوروزی در هفته دوم تعطیلات، قیمت ها به ویژه در خانه های اجاره ای با جهش قابل توجهی در روزهای آینده روبرو خواهد شد که حتما نظارت و کنترل جدی تری را می طلبد.

منبع: دنیای سفر

به "قیمت های نجومی در فقدان جای خواب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت های نجومی در فقدان جای خواب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید