علائم و عوامل زمینه ساز سینوزیت را بیشتر بشناسید

به گزارش وبلاگ داریوش، سینوس ها حفره هایی هستند که در زیر چشم و گونه، بین دو چشم، پیشانی، انتهای بینی و مرکز جمجمه قرار دارند که هواگیری آن ها فرق دارد.

علائم و عوامل زمینه ساز سینوزیت را بیشتر بشناسید

متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به تاثیر عفونت ویروسی در بروز سینوزیت گفت: فردی که مبتلا به آسم است، امکان دارد مبتلا به سینوزیت گردد. پولیپ بینی و قارچ ها، مصرف سیگار و دخانیات موجب سینوزیت می گردد و آلودگی هوا را در این زمینه دست کم نگیریم.

دکترعلی اصغر عربی درباره تعریف سینوزیت اظهار کرد: سینوس حفره و سلول هوایی است و سینوزیت در واقع التهاب و عفونت سینوس است و سینوزیت چند نوع ویروسی، باکتریال و قارچی دارد؛ آنچه در اصطلاح و جامعه عرف است منظور از سینوزیت اغلب سینوزیت باکتریال عفونی است.

وی اضافه نمود: سینوس ها حفره هایی هستند که در زیر چشم و گونه، بین دو چشم، پیشانی، انتهای بینی و مرکز جمجمه قرار دارند که هواگیری آن ها فرق دارد.

عربی درباره وظیفه سینوس ها اعلام کرد: با طرفدار شدن جمجمه سر حالت سبک تری پیدا می نماید و بعلاوه زمانی که به سر ضربه وارد می گردد، جدار سینوس می شکند و قدرت ضربه گرفته شده و مثل سپر عمل می کرد.

این متخصص گوش، حلق و بینی گفت: از لحاظ علائم زمان بندی، سینوزیت اگر سه هفته طول بکشد، حاد و اگر بیش از سه ماه طول بکشد، مزمن است و در اغلب موارد سینوزیت باکتریال یا عفونی از سرماخوردگی شروع می گردد.

وی با بیان اینکه صرفا با یک سردرد تشخیص سینوزیت نمی دهیم و مجموعه علائم را لحاظ می کنیم، اضافه نمود: عطسه، آبریزش بینی، سردرد و گرفتگی بینی، ترشحات، درد و تورم در بینی و چشم و گرفتگی بینی و کاهش یافتن بویایی فرد را در سرماخوردگی و سینوزیت ویروسی داریم و با تشدید علائم تبدیل به سینوزیت عفونی می گردد لذا نباید مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک داشته باشند، زیرا سینوزیت عفونی هم خود به خود دو تا سه هفته خوب می گردد.

عربی با اشاره به مصرف بی رویه آنتی بیوتیک هشدار داد: مصرف آنتی بیوتیک نه تنها به فرد ضرر می زند و بدن را در برابر این دارو ها مقاوم می نماید، به اقتصاد کشور نیز ضرر می زند، زیرا پولی که با یارانه به فراوری آنتی بیوتیک اختصاص می یابد با مصرف بی رویه، هدر می رود.

این متخصص گوش، حلق و بینی در ادامه اظهار کرد: میگرن سردرد عصبی است که به وسیله متخصصان داخلی و نورولوژی تشخیص داده می گردد و سردرد عفونی نیست و کاملا با سینوزیت فرق دارد.

وی گفت: زمینه اولیه سینوزیت عفونی، عفونت ویروسی است و برای جلوگیری از این مسئله باید در زمان ابتلای به ویروس استراحت، مصرف مایعات، شست و شوی بینی، بخور و مصرف مایعات را داشته باشند.

عربی توضیح داد: فردی که مبتلا به آسم است، ممکن است مبتلا به سینوزیت بگردد. پولیپ بینی و قارچ ها، مصرف سیگار و دخانیات موجب سینوزیت می گردد و آلودگی هوا را در این زمینه دست کم نگیریم.

وی اعلام کرد: مصرف مایعات را نباید فراموش کنیم تا مخاط مرطوب باشد و بهتر است در فصل سرد در منزل به ویژه در کرمان که هوا خشک است، از بخور استفاده کنیم.

این متخصص گوش، حلق و بینی در پاسخ به اینکه آیا سینوزیت درمان قطعی دارد؟ اظهار کرد: کسانی که مبتلا به آلرژی هستند، درمانشان سخت است. در بعضی موارد سینوزیت با جراحی درمان می گردد و در مجموع زمانی که عامل زمینه درمان بگردد، مشکل سینوزیت حل می گردد.

وی درباره استفاده از اسپری بینی گفت: اسپری نفازولین در طول سرماخوردگی یا آلرژی نباید بیش از سه یا چهار روز استفاده گردد، زیرا مصرف طولانی مدت موجب عادت می گردد و بعد از قطع کردن، گرفتگی بینی دو برابر می گردد و می توان از اعتیاد دارویی نیز نام برد و توصیه می کنیم مصرف خودسرانه نداشته باشند.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید

به "علائم و عوامل زمینه ساز سینوزیت را بیشتر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم و عوامل زمینه ساز سینوزیت را بیشتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید