روباتی شبیه مار که زندگی شما را نجات دهد

به گزارش وبلاگ داریوش، یک روبات تازه با بدنه ای تاشو شبیه به ساختار پوست مار از طریق محققان ابداع شده است که کاربردهای زیادی خواهد داشت.

روباتی شبیه مار که زندگی شما را نجات دهد

به نظر می رسد روبات ها در حال رفتن به سمتی هستند که دیگر نیازی به پا ندارند.

بر اساس مطالعه ای که به تازگی در مجله سافت روباتیکس(Soft Robotics) منتشر شده است، گروهی از مهندسان کره ای یک باتری روباتیک قابل انعطاف و کشش ابداع کرده اند که می تواند مانند مار به شکل مارپیچی حرکت کند و به نظر می رسد باید خود را برای آینده ای آماده کنیم که در آن ربات های شبیه به مار می توانند جان ما را نجات دهند.

این باتری تازه می تواند در طیف وسیعی از کاربردها مانند بلایای طبیعی یا شرایط اضطراری یا به نام ارتقای فناوری ذخیره انرژی کاربرد داشته باشد. طبق بیانیه مطبوعاتی محققان، می توان آن را برای انواع دیگر دستگاه ها از پوشیدنی های روزمره گرفته تا ربات های نرم استفاده کرد.

تیم سازنده این فناوری تازه از موسسه ماشین آلات و مواد کره(KIMM) تحت رهبری بونکیون جانگ و با همکاری سئونگمین هیون از دانشکده نانو مکانیک است.

این تیم به بررسی و توسعه ساختار این باتری قابل انعطاف پرداخت که ایمنی و قابلیت کشش آن از فلس های مار الهام گرفته شده است.

فلس مار ممکن است سفت و سخت به نظر برسد، اما هر فلس می تواند روی لایه بعدی تا شود تا از کل بدن در برابر حملات خارجی یا برخورد محافظت کند. اما مهمتر از همه اینکه ویژگی های ساختاری آنها باعث می شود تا وسیله ای انعطاف پذیر و سازگار با محیط اطراف ایجاد شود.

این باتری می تواند بدون از دست رفتن ثبات و عملکرد خود به خوبی منعطف و کشیده شود. این امر با یک ساختار مکانیکی طراحی شده است که از فلس های مار تقلید می کند.

به نام مثال ربات های ساخته شده با این فناوری تازه می توانند به نجات افراد دفن شده زیر آوار یک ساختمان فروریخته کمک کنند.

تیم سازنده برای اطمینان از ایمنی این باتری با به حداقل رساندن تغییر شکل در مواد تشکیل دهنده آن، از یک شکل بهینه برای هر سلول باتری استفاده کردند که ظرفیت بالایی را ارائه می دهد.

شکل و اجزای سلول های این باتری تازه از ویژگی های کلیدی این نوآوری تازه بهره می برد که شامل اشکال کوچک و شش ضلعی شبیه به فلس های مار است. این اجزا با مس و مواد پلیمری ساخته شده اند که در یک مکانیزم لولایی یکپارچه شده اند و قابلیت تاشو بودن و باز شدن را ممکن می کند.

این طراحی به مقدار کافی ساده است و تولید انبوه آن با آزمایش های بیشتر ممکن است.

این روبات تازه همچنین می تواند برای دستگاه های پزشکی و برای توانبخشی افراد مسن مفید باشد. همچنین همانطور که گفته شد می تواند در سناریوهای فاجعه بار یا به نام کمک یا پیشاهنگ برای ماموریت های نجات مورد استفاده قرار گیرد. به نام مثال یک ربات شبیه مار را می توان به زیر آوار یک ساختمان فروریخته فرستاد تا در میان آوار بخزد و افراد زیر آوار را شناسایی کنند تا در زمان شناسایی و نجات افراد به شکل قابل ملاحظه ای صرفه جویی شود و در نهایت می تواند زندگی بسکمک را نجات دهد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "روباتی شبیه مار که زندگی شما را نجات دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روباتی شبیه مار که زندگی شما را نجات دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید