دولت اعتبارات ویژه ای را برای اجرای طرحهای احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است

به گزارش وبلاگ داریوش، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، دولت اعتبارات ویژه ای را برای اجرای طرحهای احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است.

دولت اعتبارات ویژه ای را برای اجرای طرحهای احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است

یاسر رهبردین، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: در حال حاضر تراز دریاچه یک هزار و 270 متر و 18 سانتیمتر است و یک میلیارد و 360 میلیون مترمکعب نیز آب دارد. با این آمار، وسعت دریاچه ارومیه در حال حاضر به یک هزار کیلومتر مربع می رسد.

وی افزود: سال جاری شرایط بارشی خوبی بویژه در مقایسه با دراز مدت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نداشتیم و اندازه آب معادل برف در استان نیز به 80 میلیون متر مکعب رسید در حالیکه میانه پنج ساله این شاخص 520 میلیون مترمکعب بود و حتی بعضی منطقه ها به یک میلیارد مترمکعب هم می رسید.

رهبردین ادامه داد: علاوه بر آن، افزایش دما در آذربایجان غربی و برداشتهای انجام شده بویژه از آبهای زیرزمینی، آبخوانهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه را دچار مشکل نموده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با قدردانی از مردم برای توجه به احیای دریاچه ارومیه تاکید نمود: دولت نیز توجه ویژه ای به این موضوع مهم دارد و اعتباراتی ویژه را برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است.

رهبردین با اشاره به بهره برداری از تونل انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه به وسیله رئیس جمهور گفت: یکی از طرحهایی که در راستای احیای دریاچه به انجام رسید، اتمام و بهره برداری طرح انتقال آب از کانی سیب بود که بزرگترین طرح محیط زیستی کشور و غرب آسیا به شمار می رود.

وی یادآور شد: با توجه ویژه دولت و پیگیری انجام شده، سد، تونل انتقال، کانال انتقال و زیرساختهای مورد احتیاج در رودخانه گدار اجرایی و این طرح اسفند سال گذشته به بهره برداری رسید.

رهبردین افزود: در فاز اول این طرح، 300 میلیون مترمکعب آب در سال از این سد به دریاچه ارومیه سرازیر می گردد و طرح های مکمل و دیگر هم به در آینده نزدیک به یاری آن (احیای دریاچه ارومیه) خواهند آمد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه در چهار ماه، 2 جلسه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برای احیای دریاچه ارومیه برگزار گردید، افزود: ماحصل این جلسات، اختصاص اعتبارات مناسب و سرعت بخشیدن به اجرای طرحهای سخت افزاری و البته نرم افزاری بود.

رهبردین با اشاره به وعده افتتاح طرح های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه در هر سه ماه تاکید نمود: دومین طرح که در این خصوص مورد توجه بود و اجرایی و افتتاح شد، مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال 11 کیلومتری بود که 100 میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شد و علاوه بر انتقال پساب تصفیه شده به دریاچه، در حل بحث های زیست محیطی هم بسیار موثر بود.

وی با تاکید بر اتمام طرح های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه گفت: در زمینه سخت افزاری اقدامات دیگری نیز در دستور کار بوده و در هفته دولت سال جاری سد چپرآباد آبگیری می گردد که آب را از سیلوه به دریاچه ارومیه راهنمایی می نماید و از این محل 90 میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه سرازیر خواهد شد.

به گفته وی، فاز دوم انتقال آب از کانی سیب و بند بادین آباد هم در حال اجراست.

وی با اشاره به نگاه ویژه دولت به اختصاص اعتبار لازم برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: سال جاری 2 هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که از محل آن، طرح های سخت افزاری اجرایی خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تغییر کاربری ها و افزایش مصرف در بخش کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طول سالیان گذشته رخ داده و مربوط به بیش از 20 سال گذشته است، یادآور شد: یکی از اقداماتی که در دستور کار واقع شده است، اجرای طرح های نرم افزاری و کاهش مصرف آب با مشارکت مردم و بهره برداران بخش کشاورزی است.

رهبردین با تاکید بر صرفه جویی آب در بخشهای مختلف در استان اظهار کرد: 90 درصد آب در حوضه دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می گردد و اگر 10 درصد هم صرفه جویی داشته باشیم، رقم قابل توجهی خواهد شد که به روند احیای دریاچه یاری شایانی می نماید.

منبع: همگردی

به "دولت اعتبارات ویژه ای را برای اجرای طرحهای احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت اعتبارات ویژه ای را برای اجرای طرحهای احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید