بازار داغ گیاهان خودروی بهاری در کرمانشاه

به گزارش وبلاگ داریوش، خبرنگاران/کرمانشاه با شروع فصل بهار و رویش انواع گیاهان خوراکی خودروی بهاری، برداشت این گیاهان در کرمانشاه شروع شده و این گیاهان خوش طعم که هواداران زیادی هم دارد، رنگ و بوی خاصی به سفره های مردم داده اند.

بازار داغ گیاهان خودروی بهاری در کرمانشاه

طبیعت استان کرمانشاه مملو از گیاهان خودروی خوراکی شامل کنگر، جعفری کوهی، ریواس، اسفناج وحشی، شنگ، گیلاخه، قازیاغی، نعنا کوهی، قارچ، موسیر، پونه و پیچک است که این گیاهان خودروی بهاری به شیوه سنتی برداشت و در میادین میوه و تره بار و گاها معابر عمومی شهر عرضه می شوند.

برداشت و فروش این گیاهان خوراکی علاوه بر ایجاد اشتغال فصلی، منبع درآمد مناسبی برای روستاییان است که هرسال در فصل بهار اقدام به چیدن و فروش این گیاهان می نمایند.

طبخ گیاهان خوراکی نیز میان مردم کرمانشاه هواداران بسیاری دارد و بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند در این فصل میهمان سفره طبیعت باشند، به نحوی که کمتر خانه ای در کرمانشاه یافت می گردد که وعده ای را به این گیاهان خودروی بهاری اختصاص ندهد.

به گفته مردمان بومی منطقه، این گیاهان بهاری علاوه بر طعم مطبوع، خواص درمانی نیز داشته که این موضوع را بیشتر کارشناسان علم تغذیه نیز تایید می نمایند.

وحید عزیزی رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در گفت و گو با وبلاگ داریوش، با اشاره به آغاز برداشت گیاهان خودروی بهاری در استان، گفت: استان کرمانشاه 140 گونه گیاهی خودرو دارد که بعضی از این گونه ها خوراکی بوده و بعضی کاربردهای صنعتی، دارویی و... دارند.

وی ادامه داد: 17 گونه از گیاهان خودروی بهاری شامل انواع گونه های خوراکی، صنعتی و دارویی فراوریی در استان مثل کنگر توسط منابع طبیعی در حال احیا هستند، بگونه ای که سال جاری در سطح 540 هکتار برای توسعه این گیاهان خودروی بهاری در سطح استان برنامه ریزی شده که با احتساب سطوح کار شده در سنوات گذشته سال جاری سطح گیاهان خوراکی و دارویی احیاء شده در منابع طبیعی استان به حدود چهار هزار هکتار خواهد رسید.

رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: در توسعه کشت گیاهان خوراکی و دارویی در استان فراوری مالی مدنظر نیست و حفظ ذخیره گاه ها و جلوگیری از نابودی این گونه های مهم در اولویت است، هرچند مالی کردن مراتع و یاری به معیشت بهره برداران از دیگر اهداف اجرای این برنامه ها است.

عزیزی با بیان اینکه برداشت گونه های خودروی بهاری اغلب به شکل دسته جمعی انجام می گردد، گفت: سال گذشته برای جلوگیری از انتشار بیماری کرونا و یاری به قطع زنجیره انتقال بیماری برداشت گیاهان خودروی بهاری در منابع طبیعی استان به شکل دسته جمعی ممنوع شده بود، اما سال جاری تا به امروز هیچ دستورالعملی مبنی بر ممنوعیت برداشت نداشته ایم. با این حال از افرادی که برای برداشت راهی عرصه های منابع طبیعی استان می شوند، درخواست رعایت کامل فاصله گذاری فیزیکی و شیوه نامه های بهداشتی را برای مقابله با شیوع بیماری کرونا و یاری به قطع زنجیره انتقال بیماری داریم.

به گفته عزیزی، برداشت گیاهان خودروی بهاری از اوایل فروردین در استان آغاز شده و تا اواخر خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازار داغ گیاهان خودروی بهاری در کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار داغ گیاهان خودروی بهاری در کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید