آینده فضایی ایران روشن است

به گزارش وبلاگ داریوش، تهران (پانا) - به گفته وزیر ارتباطات آینده فضایی ایران روشن است و در چند سال آینده ایران جزو 5 کشور برتر حوزه فضایی دنیا قرار می گیرد.

آینده فضایی ایران روشن است

به گزارش ایرنا محمدجواد آذری جهرمی عصر سه شنبه در مراسم روز فناوری فضایی گفت: من و همکارانم در صدا و سیما درباره پیشرفت های فضایی صحبت می کنیم اما بار مسئولیت صنعت فضایی و دشواری که در این جهت وجود دارد، برعهده کسانی است که به دلیل معذوریت هایی که وجود دارد همواره در پشت پرده هستند. از آن هایی که در گمنامی تمام کوشش می نمایند تشکر می کنم اعتقاد دارم که آیندگان به کوشش های این عزیزان گواهی خواهند داد.

به اعتقاد آذری جهرمی ایران در آینده نزدیک، در مجموع 5 قدرت فضایی جهان قرار می گیرد و این اصلا هدف دور از ذهنی نیست.

وی گفت: به پرتاب های ناپیروز نگاه نکنید. ما با هر پرتاب ناپیروز اشکالات را رفع می کنیم و اگر پرتاب پیش رو پیروز باشد، یک رشد نمایی را تجربه خواهیم کرد.

وی اضافه نمود: مطمئن هستیم با برنامه ریزی های اجرا شده پیروزیت نزدیک است و آینده حوزه فضایی بسیار روشن خواهد بود. ماهواره طلوع که توسط وزارت دفاع ساخته شده، آماده پرتاب است و تا قبل خاتمه سال با ماهواره بر سیمرغ در مدار قرار می گیرد.

وی تاکید نمود: برای قراردادن ماهواره در مدار 36 هزار کیلومتری زمین یک راه میانبر را با وزارت دفاع طی خواهیم کرد. در این زمینه قراردادی با سازمان فضایی ایران منعقد شده و امیدواریم تا قبل از خاتمه دولت تست این پروژه که به صورت مقدماتی و تحقیقاتی است انجام گردد.

ما در دولت دوازدهم رویکرد جدید توسعه کاربردهای فضایی در کشور را مدنظر قرار دادیم و برای این رویکرد دو راهبرد متفاوت در نظر گرفتیم و کوشش کردیم در بخش توسعه تکنولوژی کار را به بخش های عمومی و خصوصی واگذار کنیم و به عنوان دولت صرفا حمایت نماینده باشیم.

وزیر ارتباطات اضافه نمود: در عرصه ماهواره مخابراتی و پرتاب به مدار بالا کوشش های بسیار زیادی اجرا شده اما این پروژه احتیاجمند زمان است و کشورها حتی در صورتی که هیچ محدودیتی نداشته باشند از زمانی که اراده می نمایند تا زمانی که ماهواره در مدار قرار می گیرد 5 سال زمان احتیاج دارد اما عمر دولت ها چهار سال بیشتر نیست وگاهی اوقات پروژه پس از 4 سال ناتمام می ماند. یکی از عللی که ما پیروز نبودیم ماهواره مخابراتی در مدار قرار بدهیم، همین مسئله است.

وزیر ارتباطات تاکید نمود: ما نقاط مداری را دشواری فراوانی که برای دریافت مجوز داشت به بخش های خصوصی دادیم تا آن ها بتوانند ماهواره در مدار قرار بدهند. به همین واسطه امروز یک اپراتور ملی ایرانی داریم که می تواند ماهواره مخابراتی تهیه کند و آن را در مدار قرار دهد.

وی اضافه نمود: اپراتور ملی ماهواره موافقت اصولی خود را دریافت نموده و تا سه سال آینده، نخستین ماهواره مخابراتی را در مدار زمین و در موقعیت 43.5 درجه مداری قرار می دهد. چند کنسرسیوم دیگر نیز درخواست دریافت پروانه اپراتور ماهواره ای دارند.

جهرمی با اشاره به خبر پرتاب ماهواره که روز گذشته (دوشنبه) توسط وزارت دفاع انجام شد، اضافه نمود: نسل جدید پرتابگر دیروز با رونمایی از پرتابگر ذوالجناح تست شد. این پرتابگر با هزینه کمتر وارد فرآیند پرتاب می گردد و می تواند وزن بیشتر از یک ماهواره را نیز تحمل کند. اکنون تست زمینی این ماهواره بر با پیروزیت اجرا شده است، اظهار امیدواری کرد که به زودی تست میدانی آن شروع شد. تحقیقات پرتابگر توسط وزارت دفاع به خوبی پیش می رود. چند پروژه مهم نیز مانند ماهواره پارس یک آماده پرتاب است و تست میدانی آن با پیروزیت اجرا شده است.

اوی گفت: امروزه کسب وکارهای فضاپایه به قدری رشد نموده اند که دولت جزو مشتریان آنهاست. وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و بسیاری از سازمان های دیگر با استفاده از داده های فضایی تصمیماتی را اتخاذ می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "آینده فضایی ایران روشن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده فضایی ایران روشن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید