یک شراره خورشیدی قدرتمند باعث بروز اختلالات رادیویی در زمین شد

به گزارش وبلاگ داریوش، خورشید که درحال حرکت به سمت نقطه اوج چرخه های 11 ساله خود است، شنبه عصر شراره بزرگی را از خود به بیرون فرستاد که بر اثر آن یک طوفان خورشیدی نسبتاً قوی به وجود آمد. این طوفان بخشی از ارتباطات رادیویی را در آمریکای جنوبی دچار اختلال کرد.

یک شراره خورشیدی قدرتمند باعث بروز اختلالات رادیویی در زمین شد

گزارش ها حاکی از آن است که شراره خورشیدی قدرتمندی به بیرون پرتاب شده و با رسیدن به زمین، اختلالاتی را به وجود آورده است.

خورشید که درحال حرکت به سمت نقطه اوج چرخه های 11 ساله خود است، شنبه عصر شراره بزرگی را از خود به بیرون فرستاد که بر اثر آن یک طوفان خورشیدی نسبتاً قوی به وجود آمد. این طوفان بخشی از ارتباطات رادیویی را در آمریکای جنوبی دچار اختلال کرد.

متخصصان خورشید دهه هاست که فعالیت های این ستاره را تحت نظر گرفته اند تا علاوه بر مطالعه روی آن، بتوانند از تهدید های احتمالی طوفان های خورشیدی آگاه شوند. آن ها می گویند خورشید روز شنبه شراره ای از کلاس ایکس را به بیرون پرتاب کرد که کلاسی از شراره های پرتوان محسوب می گردد.

مرکز پیش بینی آب وهوای فضایی که از زیرمجموعه های اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکاست، می گوید این شراره از لکه خورشیدی AR 3217 بیرون آمد. طوفان ناشی از این شراره درنهایت همان روز به زمین رسید و بخشی از ارتباطات رادیویی را در آمریکای جنوبی قطع کرد. این مرکز می گوید شراره های لکه AR 3217 می توانند بر باند 3-30 مگاهرتزی ارتباطات رادیویی اثر بگذارند.

شراره های خورشیدی شدت خواهند گرفت

طوفان های خورشیدی تماماً مضر نیستند و در بعضی از عرض های جغرافیایی موجب به وجودآمدن شفق قطبی می شوند. این پدیده های زیبا در آسمان شب منظره هایی را ایجاد می نمایند که به خصوص برای عکاسان مجذوب کننده هستند.

هفته گذشته هم لکه خورشیدی 3213 یک شراره کلاس میانه را به بیرون پرتاب کرد که قطعی های کوچکی را در اقیانوس آرام به وجود آورد. این شراره ها حاوی مقادیر زیادی انرژی هستند که با مولکول های لایه های بالایی اتمسفر تداخل پیدا می نمایند و درنتیجه، مشکلاتی را در سیستم های رادیویی و ناوبری به وجود می آورند.

قطب های خورشید هر 11 سال یک بار جابه جا می شوند. این فرایند واکنش های زیادی را در سطح ستاره ما ایجاد می نماید و شراره های بسیاری را به فضا می فرستد.

هر شراره با توجه به شدتش در یک دسته خاص قرار می گیرد. این دسته ها شامل A, B, C می شوند که شدت پایین تری دارند و به M و X و ... می رسند که شدت بالاتری دارند. پیش بینی می گردد که اوج چرخه 11 ساله خورشید در سال 2025 رخ دهد.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید

به "یک شراره خورشیدی قدرتمند باعث بروز اختلالات رادیویی در زمین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک شراره خورشیدی قدرتمند باعث بروز اختلالات رادیویی در زمین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید