نمایندگان مجلس، حتی شان خودشان را هم حفظ نمی نمایند

به گزارش وبلاگ داریوش، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: امام خمینی در توصیف مجلس شورای اسلامی، آن را در رأس امور دانستند و فرمودند مجلس باید در رأس امور باشد. با توجه به دو وظیفه اساسی و مهم که قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی برای مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته یعنی قانون گزاری و نظارت، طبعاً مفهوم در رأس امور بودن این قوه کاملاً روشن است. قانون گزاری، یعنی معین کردن نقشه راه کشور در مقاطع مختلف و نظارت، یعنی پی گیری کردن وظایف کارگزاران برای اجرای آن ها براساس همان قوانینی که مجلس تصویب می نماید.

نمایندگان مجلس، حتی شان خودشان را هم حفظ نمی نمایند

بر این اساس، دو قوه دیگر، یعنی قوه مجریه و قوه قضائیه در عمل کارگزاران قوه مقننه هستند و این کنندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هستند که باید راستا مدیریت کشور را تعیین کنند و دو قوه دیگر همان راستا را طی کنند. در رأس امور بودن را از همین صندلی می توان به درستی فهمید و با درک این واقعیت که مجلس شورای اسلامی دارای چنین صندلی مهمی است، طبعاً انتظار از کنندگان مجلس، بسیار بالا خواهد بود.

اینکه امام خمینی فرمودند مجلس باید در رأس امور باشد، قبل از اینکه بخواهند از اهمیت صندلی مجلس بگویند، درصدد فهماندن این نکته به کنندگان مجلس بودند که باید سطح تفکرشان بالا باشد و خود را به امور جزئی، پیش پا افتاده و منازعات بی حاصل مشغول نکنند. اقتضاء چنین صندلیی اینست که کنندگان مجلس، فراجناحی عمل کنند و در تدوین و تصویب قوانین مصالح کشور و منافع عامه را در نظر بگیرند و از پرداختن به منافع شخصی و جناحی و ورود به منازعات پرهیز کنند.

با گذشت 6 ماه از عمر مجلس یازدهم، برخی موضعگیری ها و حتی رفتن به سوی برخی طرح ها برای تبدیل نمودن آن ها به قانون و یا اصلاح برخی از قوانین موجود، خلاف آنچه صندلی مجلسی که باید در رأس امور باشد ایجاب می نماید را نشان داده است. این رفتار تا آنجا خلاف انتظار بود که موجب عتاب عالی ترین مقام نظام شد و در عین حال هنوز هم جریان دارد.

یکی از تازه ترین موارد، طرحی است برای ممنوع الخروج ساختن مسئولین دولتی بعد از انتها دوره اشتغال. این طرح، از یکطرف با قانون اساسی که درباره آحاد شهروندان، اصل برائت را جاری می داند منافات دارد، از طرف دیگر وهن مسئولین نظام و خود نظام است و مهم تر اینکه هیچ مبنای عقلی و منطقی ندارد. سخن گفتن از چنین طرحی، پائین آوردن شأن مجلس را به همراه دارد، صادر کردن حکم کلی برای تمام مسئولین، از عجایبی است که در هیچ نقطه ای از دنیا سابقه ندارد و با روح احکام اسلامی در تضاد است.

چنین چیزی اگر در قالب قانون به شورای نگهبان عرضه گردد، قطعاً رد خواهد شد، زیرا نه با شرع منطبق است و نه با قانون اساسی. سخن بر سر این یک مورد نیست نکته مهم اینست که این قبیل اقدامات، موجب وهن مجلس هستند و کنندگان نباید مرتکب کاری شوند که به اعتبار مجلس لطمه وارد گردد. حرمت امام زاده را متولی باید حفظ کند.

منبع: فرارو

به "نمایندگان مجلس، حتی شان خودشان را هم حفظ نمی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان مجلس، حتی شان خودشان را هم حفظ نمی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید