نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟

به گزارش وبلاگ داریوش، رئیس اداره HSE شرکت مادر تخصصی برق حرارتی گفت: بر اساس تحقیقات و مطالعات اجرا شده باید گفت که تاثیر نیروگاه ها در آلودگی هوا بسیار ناچیز است و پارامتر های دیگری در این مهم نقش دارند.

نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟

ساناز جعفرزاده در مصاحبه با ایسنا، با بیان اینکه از ابتدای امسال تا کنون نیروگاه ها 91 درصد سوخت گاز، 4.5 درصد سوخت مازوت و 4.5 درصد سوخت گازوئیل استفاده کرده اند، اظهار کرد: بیش از پنج سال است که در نیروگاه های کلانشهر های تهران و اصفهان حتی یک لیتر مازوت نیز استفاده نشده، اما با این حال بهبود شاخص هوای تهران را شاهد نبودیم و لذا این موضوع بدان معنا است که آلودگی هوای تهران ارتباطی با موضوع مازوت ندارد.

وی با اشاره به مطالعات اجرا شده در این رابطه گفت: مطالعاتی در ترازنامه انرژی کشور در این زمینه اجرا شده که هر سال منتشر می شود و مطالعه دیگر سیاهه انتشار بوده که سازمان محیط زیست آن را انجام داده و یک مطالعه دیگر وجود دارد که از طریق بانک جهانی با عنوان نقش بخش های مختلف کشور روی پارامتر های آلایندگی منتشر شده است.

جعفرزاده با بیان اینکه چندین سال است که درگیر ذرات معلق هستیم که به استناد این مطالعات 70 تا 80 درصد ذرات معلق تولید شده در کشور سهم حوزه حمل و نقل است، گفت: زمانی که سوخت مازوت استفاده می کنیم نگران پارامتر ساکس (ترکیبات اکسید گوگردی) هستیم. اخیرا تحقیقی دردانشگاه تربیت مدرس اجرا شده که بر اساس آن پایش هوا از سال 1394 مورد بررسی قرار گرفته که مقدار تاثیر بخش های مختلف در آن معین شده است.

به گفته وی بر اساس این تحقیق تعداد روز های ناسالم کلانسهر تهران 80 درصد ناشی از ذرات معلق 2.5 میکرون، هشت درصد ناشی از ذرات معلق زیر 10 میکرون و 18 درصد ناشی از ازت و صفر درصد ناشی از ترکیب اکسی گوگردی بوده است. درواقع این مساله نیز بر صحبت های ما صحه می گذارد.

وی با تاکید بر اینکه منظور ما این نیست که مازوت هیچ تاثیری در آلودگی ندارد، گفت: مازوتی که در اختیار نیروگاه ها و صنایع قرار می دهند استاندارد نیست و دو تا سه درصد گوگرد اولیه دارد که در زمان احتراق اکسید می شود و ایجاد آلودگی می کند. ما منکر این نیستیم، اما در بحث سهم تاثیرگذاری در آلودگی هوا به ویژه در کلان شهری همچون تهران، هیچ ارتباطی بین تعداد روز های ناسالم و مصرف مازوت وجود ندارد.

رئیس اداره HSE شرکت مادر تخصصی برق حرارتی با بیان اینکه همانطور که گفتم بیش از پنج سال است که در تهران از مازوت استفاده نمی شود، اما همچنان گرفتار آلودگی هستیم، گفت: آلودگی موجود در تهران ناشی از موضوع حمل و نقل و خودرو های فرسوده متاثر است.

جعفرزاده با اشاره به ترازنامه انرژی در کشور گفت: در این تحقیق سهم انواع سوخت در پارامتر های آلایندگی مورد بررسی قرار گرفته که مقدار سهم نفت کوره در آلایندگی ذرات معلق تنها 1.9 درصد است؛ یعنی مازوتی که در نیروگاه ها و سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد تنها 1.9 درصد بر مقدار آلودگی تاثیر دارد.

وی با بیان اینکه بحث و قضاوتی که در مورد مصرف مازوت در نیروگاه ها و آلودگی هوا مطرح می شود، منصفانه نیست، گفت: به استناد اعداد و رقم این صحبت ها درست و منطقی نیست و باید در این رابطه به طور علمی و منطبق با مدارک صحبت شود.

او با اشاره به شرایط مصرف گازوئیل در نیروگاه ها نیز گفت: باتوجه به اینکه گازوئیل سوخت گرانی است استفاده از آن در نیروگاه ها نه در اولویت وزارت نفت و نه در اولویت وزارت نیرو نیست. گازوئیل سوخت دوم نیروگاه های سیکل ترکیبی و گازی است؛ یعنی نیروگاهی نیست که همزمان بتواند از سوخت گاز، گازوئیل و مازوت استفاده کند. تنها نیروگاه های بخاری که 18 درصد ظرفیت نصب شده نیروگاه ها را تشکیل می دهند در زمان نبود سوخت گاز از سوخت مازوت استفاده می کنند.

به گفته جعفرزاده، در فصول سرد و زمانی که با کمبود سوخت گاز در کشور روبرو می شویم، نیروگاه ها ناچار به استفاده از سوخت مایع می شوند و این مساله زمانی اتفاق می افتد که ما در پیک مصرف برق نیستیم؛ لذا بسیاری از نیروگاه های سیکل ترکیبی و گازی که قابلیت بهره برداری از سوخت گازوئیل را دارند به دلیل عدم نیاز به مصرف برق خارج از مدار هستند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تا کنون تنها چهار درصد گازوئیل در نیروگاه ها مصرف شده است و مقدار گوگرد گازوئیل نیز بسیار کم و شاید تنها یک پنجم مازوت باشد، گفت: مقدار مصرف گازوئیل در نیروگاه ها منطبق با استاندارد خروجی سازمان حفاظت محیط زیست است. همچنین باید تاکید کرد که 66 درصد ظرفیت نصب شده کشور نیروگاه ها گازی و سیکل ترکیبی هستند که در زمان نبود گاز قابلیت مصرف گازوئیل دارند.

به گفته وی تعداد نیروگاه هایی که قابلیت استفاده از مازوت را دارند کلا 16 مورد است که معادل 18 درصد ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور بوده و از 16 نیروگاه بخاری در چهار نیروگاه جهت سوخت مازوت پلمب شده است و بصورت تک سوخت بهره برداری می شوند.

منبع: فرارو

به "نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید