قبیله ای آفریقایی که سر از هندوستان درآورده اند!

به گزارش وبلاگ داریوش، هندوستان سرزمین شگفتی هاست! در این کشور می توانید تنوعی شگفت انگیز از اقوام، زبان ها و ادیان مختلف را ببینید که در کمال صلح و آرامش در کنار هم زندگی می نمایند. اما شگفتی های هندوستان تمامی ندارد و این بار به سراغ مردمانی می رویم که در استان های کارناتاکا و گجرات زندگی می نمایند.

قبیله ای آفریقایی که سر از هندوستان درآورده اند!

این مردم در واقع قبیله ای آفریقایی هستند که دست روزگار آن ها را به شبه قاره هندوستان آورده است. به نظرتان این قبیله آفریقایی چطور سر از هندوستان درآورده است؟ آیا در میانه راه گم شده اند یا آنکه به قصد و نیتی به این کشور آمده اند و ماندگار شده اند؟ با وبلاگ داریوش همراه باشید تا در خصوص قبیله سیدی بیشتر بدانیم.

قبیله سیدی چگونه به هندوستان آمدند؟

اینکه سیدی ها چگونه سر از هندوستان درآورده اند هنوز در هاله ای از ابهام واقع شده است و روایات مختلفی در این مورد وجود دارد. اگر بخواهیم از ابتدای داستان آغاز کنیم باید به صدها سال پیش برگردیم. در آن موقع اجداد سیدی های امروزی به چندین نقطه هند از جمله گجرات مهاجرت کردند. سیدی ها توان بدنی بالا و مهارت مبارزه بالایی داشتند و به همین علت، سلاطین هندی برای تقویت قدرت و نیروی خود این افراد را اجاره نموده بودند. گفته می شود که سیدی ها اولین بار به عنوان برده و کارگر به این کشور آورده شده اند. از طرفی بعضی اسناد نشان می دهد که افراد قبیله سیدی در قرن دهم و همراه با بازرگانان عرب به هندوستان آمدند.

شجاعت و مهارت قبیله سیدی

سیدی ها به علت شجاعت و مهارت در مبارزه مشهور بودند و بسیاری از آن ها برای خدمت در جنگ ها و نبردها به کار گرفته می شدند. با این حال، بسیاری از آن ها به عنوان خدمتکاران خانگی و کارگر مزرعه کار می کردند. سیدی ها همواره دوست داشتند ریشه و اصالت خود را حفظ نمایند به همین علت بعضی از آن ها فرار کردند و به جنگل های انبوه اطراف پناه بردند.

قبیله سیدی

روایت دیگر می گوید که سیدی ها پس از مراسم حج به وسیله مکه و سودان به هند آمده اند و اصالتا نیجریایی هستند. رهبر آن ها فردی متمول و ثروتمند به نام بابا گور (Baba Ghor) بوده است که ابتدا در تپه های راج پیپلا ساکن شد و به استخراج معدن و تجارت مشغول شد.

سیدی ها هندی هستند یا آفریقایی؟!

قبیله سیدی صدها سال است که در هندوستان ساکن شده اند. در طول این سال ها مردمان سیدی زبان، فرهنگ و لباس هندی ها را پذیرفته اند و بسیاری از آن ها خود را هندی می دانند. با این حال به علت ظاهر و رنگ پوست متفاوتی که دارند هنوز هم هندی ها به آن ها به چشم خارجی نگاه می نمایند و آن ها را آفریقایی می دانند. البته علت این امر شاید چیزی فراتر از رنگ پوست قبیله سیدی باشد. بسیاری از مردمان سیدی در عین حال که خود را با فرهنگ هندی تطبیق داده اند بعضی از رسم و رسوم های سنتی آفریقایی خود را حفظ نموده اند.

پایکوبی قبیله سیدی

یکی از این رسوم پایکوبی دمال (Dhamal Dance) است که هنوز هم با شور و حرارت زیاد برگزار می شود. این پایکوبی به یکی از رسم های اجداد قبیله سیدی برمی شود. در آن موقع ها وقتی شکارچی های قبیله دست پر از شکار برمی گشتند به جشن و پایکوبی می پرداختند و به این ترتیب این پایکوبی خاص پدید آمد. امروزه اگرچه خبری از شکار نیست و حتی قبیله سیدی دیگر در آفریقا زندگی نمی نمایند اما باز هم این مراسم و پایکوبی را انجام می دهند. پایکوبینده ها به سبک اجدادشان صورت هایشان را رنگ می نمایند و گاهی نقاب هایی به صورت می زنند و دامن هایی از پر طاووس می پوشند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب برترین گجت های هوشمند 2022 را بشناسید را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "قبیله ای آفریقایی که سر از هندوستان درآورده اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبیله ای آفریقایی که سر از هندوستان درآورده اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید