روستای پلکانی قلعه بالا

به گزارش وبلاگ داریوش، روستای قلعه بالا، روستایی پلکانی با رنگ و روی یک دست کاهگلی و کوچه پس کوچه های سنگ فرش شده است. این روستای تاریخی دارای چشم اندازی بی نطیر به دیار کویر است.

روستای پلکانی قلعه بالا

قلعه بالا نام یک روستای زیبا و پلکانی در 140 کلیومتری جنوب شرقی شاهرود و 24 کیلومتری شهر بیارجمند است. ارتفاع بیشتر این روستا نسبت به روستاهای مجاور باعث شده تا نمای کامل بیارجمند از این روستا دیده شود. از آنجائیکه این روستا در کوهپایه ها قرار گرفته است، ساخت و ساز منطقه ها مسکونی، زمین های زراعی و باغ ها به شکل پلکانی در آمده است.

در روستای قلعه بالا از شلوغی و همهمه چیزی دیده نمی شود، تا چشم و گوش کار می کند سکوت است که میان خانه ها و باغ های روستاییان قدم می زند. خانه های روستای قلعه بالا دارای نمای کاهگلی است. درها و پنجره های این خانه ها همگی به رنگ نارنجی در آمده اند. بافت یک دست این روستا، با کوچه های سنگفرش شده و باغ های انگور آن هر تماشاچی را حیرت زده می کند. ترکیب چشم انداز ها زیبای کوهستانی و چشم اندازهای زیبای سراب های کویری، از جلوه های طبیعت این آبادی است.

یکی دیگر از ویژگی های روستای قلعه بالا همجواری آن با پارک ملی توران است. پارکی که در آن می توانید به تماشای حیوانات و پرندگان نظیر یوز پلنگ آسیایی، گور خر آسیایی، زاغ بور و … بروید. روستاییان قلعه بالا به خوبی از ارزش و اهمیت یوز در سرزمین شان خبر دارند و می دانند تا زمانی که یوز در توران نفس می کشد، گردشگران زیادی به این سرزمین قدم می گذراند. به همین علت با آموزش هایی که با همراهی و حمایت دفتر کمک های کوچک سازمان ملل صورت گرفته است، رابطه ای صمیمانه بین محلی ها و جانوران این منطقه مثل از یوز، گورخر ایرانی و زاغ بور شکل گرفته است.

اگر به روستای پلکانی قلعه بالا قدم گذاشتید می توانید در خانه های کاهگلی آن شب را به صبح برسانید. اهالی میهمان نواز این منطقه با گوشت تازه و نوشیدنی های محلی نظیر شربت انگور به جای دوغ و نوشابه از شما پذیرایی خواهند کرد. در اینجا وانت و جیپ روستاییان نیز برای بازدید از منطقه توران در قلعه بالا مهیا است.

برای گشت و گذار در روستای قلعه بالا در تور قلعه بالا تا توران زمین با وبلاگ داریوش همسفر شوید.

تهیه و تدوین: تحریریه وبلاگ داریوش

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو

به "روستای پلکانی قلعه بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای پلکانی قلعه بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید