دستور بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز صادر شد

به گزارش وبلاگ داریوش، خبرنگاران/هرمزگان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بازدید از قلعه پرتغالی های جزیره هرمز که هم اکنون به علت اجرای عملیات بازسازی در بخشی از این قلعه، تعطیل است، دستور داد که با توجه به مطالبات مردمی، این محل بازگشایی گردد و گردشگران بتوانند با رعایت پروتکل ها و قواعد بازسازی از این محل بازدید نمایند.

دستور بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز صادر شد

سید عزت الله ضرغامی عصر امروز (چهارم آذرماه) در جریان این بازدید گفت: بازدید مردم از این قلعه حتی در بخشی که بازسازی انجام می گردد، مسئله ای ندارد و به شرط رعایت پروتکل ها، بازسازی یکی از جاذبه های گردشگری و باعث آشنایی مردم با شیوه های بازسازی بناهای تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه جزیره هرمز یکی از قطب های گردشگری ایران است، اضافه کرد: این قلعه را 500 سال قبل پرتغالی ها ساختند و در اینجا توپ های زیادی کار گذاشتند، از کشتی ها باج گیری می کردند و کسی حریفشان نمی شد.

ضرغامی با بیان این که غربی ها وقتی می خواهند کارهای خودشان را بزرگ نمایند فیلم هایی مثل توپ های ناوارون را می سازند تا نشان بدهند پارتیزان ها چگونه توپ های ناوارون را از بین بردند، مطرح کرد: این در حالی است که اینجا یک قهرمان ملی و جهانی مثل امام قلی خان با رشادت با پرتغالی ها جنگید و پیروز شد پرتغالی ها را شکست می دهد.

وی با اشاره به اینکه قلعه پرتغالی ها یک اثر باستانی و تاریخی است که در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است، اظهار کرد: ما مسائل اعتباری داریم و همین الان پیمانکار بازسازی قلعه چند میلیارد تومان طلب دارد و وزارتخانه نتوانسته جوابگو باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: این نشان می دهد که در اعتبارات ما در حوزه بازسازی باید یک تحول اساسی انجام گردد.

ضرغامی در خاتمه اعلام کرد: بخشی از بودجه های استانی که در دولت تصویب می گردد برای ابنیه های تاریخی مهم در نظر گرفتیم. ضمن اینکه با برنامه ریزی هایی که انجام دادیم و مشارکت بخش خصوصی، خدمات متنوعی به مردم ارائه خواهد شد.

به گزارش وبلاگ داریوش، قلعه پرتغالی های هرمز در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار گرفته است که مهم ترین قلعه به جای مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است. این قلعه به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال 1507 میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستور بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید