داروهای نو تزریقی طولانی اثر برای درمان بالای کلسترول بالا و دیابت نوع 2

به گزارش وبلاگ داریوش، دو داروی تزریقی با اثر طولانی برای درمان کلسترول بالای خون و دیابت نوع 2 در سال 2022 در اختیار پزشکان قرار گرفتند که می توانند باعث تحول در درمان این بیماری ها شوند.

داروهای نو تزریقی طولانی اثر برای درمان بالای کلسترول بالا و دیابت نوع 2

میزان های بالای کلسترول خون به خصوص لیپوپروتئین های با تراکم کم یا LDL یا همان کلسترول بد یک عامل مهم دخیل در ایجاد بیماری های قلبی-عروقی شناخته شده است.

یک داروی نو برای درمان افزایش چربی خون یا هیپرلیپیدمی اولیه (که وراثتی است و ثانوی به بیماری دیگری نیست) در بزرگسالانی که میزان بالای کلسترول LDL دارند و دوز حداکثر داروهای استاتینی در آنها مؤثر نبوده است، داروی اینکلیسیران (Inclisiran) است که یک داروی تزریقی حاوی یک قطعه کوچک RNA مداخله کننده است که پروتئینی به نام PCSK9 را هدف قرار می دهد.

این دارو بر خلاف داروهای استاتینی که روزانه مصرف می شوند، فقط کافی است دو بار در سال تزریق شود تا در همراهی با استاتین ها باعث کاهش مداوم و مؤثر کلسترول بد یا LDL شود.

با توجه به تاثیر درازمدت این دارو ممکن است برای غلبه بر عدم پذیرش بیماران در مصرف دارو که یکی دلیل اصلی شکست در کاستن از میزان های کلسترول است، مفید باشد.

یک داروی نو برای دیابت نوع 2 که در سال 2022 در دسترس قرار گرفت، داروی تیرزپاتید (Tirzepatide) است. دیابت نوع 2 که معمولا در سنین بالاتر تشخیص داده می شود در نتیجه مقاومت سلول ها به هورمون انسولین رخ می دهد که اجازه ورود قند خون به سلول ها را می دهد.

این داروی نو همزمان آگونیست (فعال کننده) گیرنده های دو ماده مؤثر سوخت وساز قند خون یعنی پلی پپتید انسولینوتروپیک وابسته به گلوکز (GIP) و نیز پپتید شبه گلوکاگونی -یک (GLP-1) است.

این دارو که هفته ای یکبار زیر پوست تزریق می شود. باعث می شود لوزالمعده یا پانکراس انسولین آزاد کند و مانع از آزاد شدن گلوکاگون از آن می شود و جلوی اوج گرفتن قند خون پس از خوردن غذا می شود. این دارو همچنین روند گوارش غذا را کند می کند و باعث طولانی تر شدن احساس پری در فرد و خوردن کمتر غذا می شود. کارآزمایی های بالینی مرحله سوم نشان دادند که این دارو به طور قابل توجهی میزان هموگلوبین A1C (یک شاخص کنترل درازمدت قند خون) را کاهش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند و به این ترتیب بالقوه این دارو می تواند موثرترین درمان تا به حال ساخته شده برای درمان چاقی و دیابت باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "داروهای نو تزریقی طولانی اثر برای درمان بالای کلسترول بالا و دیابت نوع 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای نو تزریقی طولانی اثر برای درمان بالای کلسترول بالا و دیابت نوع 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید