توزیع کالابرگ منتفی شد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: مجلس در قانون دولت را به دادن کالابرگ اجبار نکرده است بلکه در قانون آمده است که دولت از طریق کالابرگ یا به هرطریق دیگر اختلاف قیمت سبد کالا های اساسی را که در اختیار مردم قرار می گیرد، جبران کند.

توزیع کالابرگ منتفی شد؟

به گزارش تسینم، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سؤال که آیا به مردم کالابرگ الکترونیکی داده می شود یا پرداخت یارانه نقدی ادامه خواهد داشت، گفت: قطعاً کالابرگ نسبت به یارانه نقدی مزایایی دارد منتها زمان دادن کالابرگ به مردم مهم است، زمانی که ما از کالابرگ صحبت می کردیم دولت می خواست به خاطر تورم حمایتی از برخی از اقشار انجام بدهد.

وی اضافه کرد: در آن زمان پیشنهاد شد که دولت به جای اینکه پول نقد بدهد به صورت هدفمند برای حمایت از اقشار کم درآمد به مردم کالابرگ بدهد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: اما الآن ارز 4200 حذف شده و یک تورم 50 درصدی به کشور تحمیل شده است، همه کالا های اساسی و سایر کالا ها گران شده است، لذا در زمان حاضر کالابرگ دیگر موضوعیتی ندارد.

وی ادامه داد: ضمن اینکه همین رقم 300 یا 400 هزار تومان که برای یک خانواده 4 نفره حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان می شود و خانواده ها روی این رقم حساب کرده اند؛ اگر الآن به جای این رقم یارانه نقدی، کالابرگ ارائه شود قطعاً مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: مجلس در قانون دولت را به دادن کالابرگ اجبار نکرده است بلکه در قانون آمده است که دولت از طریق کالابرگ یا به هرطریق دیگر اختلاف قیمت سبد کالا های اساسی را که در اختیار مردم قرار می گیرد، جبران کند.

زنگنه با تأکید بر اینکه در قانون از کالابرگ نام برده شده است، اما این که حتماً تأکید شود که کالابرگ داده شود، این طور نیست، گفت: دولت هم اگر بخواهد به سراغ کالابرگ برود، نه زیرساخت هایش فراهم است و نه دیگر آن تأثیرات را دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که پرداخت یارانه نقدی تورم زا است؟ گفت: این که گفته شود که به مردم یارانه نقدی بدهیم تورم ایجاد می شود، اما اگر به همین میزان کالابرگ در اختیارشان قرار گیرد تورم ایجاد نمی شود، حرف غلطی است، چطور اگر این پول نقد را به مردم دهیم تورم ایجاد می شود، اما اگر دولت به تولیدکننده پول دهد و همین کالا را بخرد تورم ایجاد نمی شود، آیا دولت کالا را مجانی تهیه می کند؟ پس دولت پول را پرداخت می کند چه بخواهد آن را به مردم بدهد و چه به تولیدکننده.

نماینده تربت حیدریه در مجلس تأکید کرد: لذا معتقدم زمان حاضر زمان حذف یارانه نقدی و دادن کالابرگ نیست و ارائه کالابرگ به مردم هیچ تأثیر به روی تورم ندارد.

منبع: فرارو

به "توزیع کالابرگ منتفی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع کالابرگ منتفی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید