پربازدیدترین موزه های کشور در نوروز 1400

به گزارش وبلاگ داریوش، مدیرکل موزه های کشور با اشاره به بازدید میلیونی از موزه ها، محوطه ها و آثار تاریخی در تعطیلات نوروز، کاخ سعدآباد تهران را همچون سال های قبل پربازدیدترین مجموعه تاریخی دانست.

پربازدیدترین موزه های کشور در نوروز 1400

محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها و اموال تاریخی منقول، از بازدید یک میلیون و 245 هزار نفری گردشگران از موزه ها، محوطه ها و آثار تاریخی در تعطیلات نوروز خبر داد. وی با اشاره به قرارگیری مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد در رتبه نخست بازدید های نوروزی، اذعان کرد:

کاخ گلستان، کاخ نیاوران و حافظیه نیز به ترتیب بیشترین تعداد مراجعه کننده را داشتند.

کارگر با اشاره به اینکه موزه های استان های تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی و یزد به ترتیب بیشترین بازدیدکننده را در تعطیلات نوروز داشته اند، از افت بازدید از آثار تاریخی نسبت به سال های گذشته خبر داد و گفت:

تعداد بازدید موزه ها و محوطه های تاریخی در نوروز 1400 یک هشتم بازدیدهای نوروز 98 بود. نوروز 99 مقایسه نشد، چون موزه ها در پی همه گیری ویروس کرونا تعطیل بودند.

مدیرکل موزه های ایران با اشاره به کاهش درآمد موزه ها با توجه به بسته شدن مرزها و نبود گردشگران خارجی، اعلام کرد:

امسال که گردشگری خارجی نداشتیم، درآمد هم چشمگیر نبود؛ چون بلیط بازدیدکننده ایرانی قیمتی ندارد. برآورد ما این بود که درآمد موزه ها در سال 1400 حدود 300 میلیارد تومان باشد که البته روی گردشگر خارجی حساب کرده ایم؛ اما با توجه به بسته بودن مرزها به روی گردشگران خارجی، این درآمد به عدد قابل ملاحظه ای نمی رسد. در نوروز هم درآمد این بخش در حد صفر بود.

محمدرضا کارگر با اشاره به ایجاد مسائل برای موزه های خصوصی به سبب کاهش بازدیدها، در خصوص تاثیر درآمد موزه ها بر نگهداری و حفاظت از آن ها، اطمینان خاطر داد:

خوشبختانه موزه ها اعتبار دولتی دارند که تا به امروز پرداخت شده و مشکل خاصی از این نظر وجود ندارد. اما درآمدهای حاصل از فروش بلیط و بازدیدها معمولا اجازه انجام کارهای فوق العاده، از جمله برگزاری نمایشگاه، ارتقای تجهیزات و... را می داد که امسال با توجه به کاهش این درآمد، با آن میزان از اعتبارات دولت می توان استانداردهای لازم در موزه ها را حفظ کرد و امور اضطراری را انجام داد.

مدیرکل موزه ها و اشیای تاریخی منقول با اشاره به انتظارات برای کسب درآمد 200 میلیارد تومانی موزه ها در سال 99، گفت:

در این راستا چند برنامه نیز تدوین شده بود؛ اما متاسفانه فقط چهار میلیارد تومان درآمد نصیب مجموعه های مربوط شد.

شایان ذکر است که موزه ها و مجموعه های تاریخی پس از یک دوره تعطیلی چندماهه در بهمن ماه 99 به روی گردشگران باز شدند؛ اما با اعلام شرایط خطر کرونا در بیشتر شهرها، از روز 18 فروردین ماه به دستور ستاد ملی کرونا دوباره تعطیل به حالت تعطیل درآمده اند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "پربازدیدترین موزه های کشور در نوروز 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پربازدیدترین موزه های کشور در نوروز 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید